Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 10 maj 2021 Godzina:
imieniny: Gardenia, Izydor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

„Dialog dla Kalisza”. Czworo radnych wychodzi z Koalicji Obywatelskiej i zakłada własny klub

Otwarcie na mieszkańców oraz współpracę z radnymi wszystkich opcji, a także nadzieja na lepszą komunikację z władzami miasta. I zdecydowany brak polityki w pracy samorządowej. Czworo przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej opuszcza klub i zakłada własny. Tworząc „Dialog” podkreślają, że ideały, z jakimi szli do Rady Miejskiej nadal są im bliskie, a pierwsza połowa minionej kadencji była dla nich owocna i wiele nauczyła, jednak żeby nadal aktywnie działać potrzebują innych struktur.

Opartych na interesie mieszkańców i działaniu na rzecz inicjatyw oddolnych. Tak by najważniejsze było to, co dobre dla kaliszan i miasta.

Sama nazwa „Dialog” pokazuje, że jesteśmy otwarci na współpracę i dla nas na nie ma wrogów. Szukamy sposobów, jak załatwić sprawy ważne dla mieszkańców naszego – przekonuje Eskan Darwich, radny klubu „Dialog dla Kalisza”. – Problemy naszych mieszkańców to drogi, chodniki, brak boisk blisko ich domów. Dla nas jako samorządowców to jest istotne, dlatego szukamy kolegów i koleżanek. 

Mówiąc bardziej obrazowo, Koalicja Obywatelska to połączone siły Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, więc naturalnym przeciwnikiem – tak jak na arenie krajowej - jest choćby Prawo i Sprawiedliwość, którego radni od początku wspierają prezydenta Kalisza. A między Krystianem Kinastowskim a Dariuszem Grodzińskim, czyli główną twarzą PO w Kaliszu chemii nigdy nie było, ale rywalizacja o fotel prezydencki już tak. I chociaż nikt tego głośno nie powiedział to dało się wyczuć, że właśnie taka polityczna układanka bierze w kaliskim samorządzie górę nad współpracą.

W głosowaniach ważne powinno być to, czy wniosek jest słuszny i dobry dla mieszkańców, a nie który radny go złożył. Do tej pory bardzo często było tak, że nawet kiedy były dobre propozycje, ale nasze to niestety nie przechodziły, więc nawet jak sam projekt uchwały był ciekawy, ale nie uwzględniał dodatkowych elementów to byliśmy zmuszani zamanifestować swój sprzeciw do takiego trybu pracy - nie ukrywa rozżalenia nad takim obrotem sprawy Barbara Oliwiecka, która także zasiliła nowy klub. - Pomijam fakt, że część uchwał wchodziła gotowa z poparciem koalicji i na dobrą sprawę dyskusja na komisjach była bezcelowa, bo z góry było wiadomo, jak będą głosowane. My chcemy zachęcić radnych do merytorycznej dyskusji. Każdy projekt, jeśli jest ciekawy i rozwijający, może być akceptowalny przez dwie strony, ale trzeba wsłuchiwać  się w uwagi drugiej strony, a nie z założenia ją negować i odrzucać.  

Dlatego decyzja o wystąpieniu czworga radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej i utworzenie „Dialogu dla Kalisza”. I już pierwsza próba sprawdzenia, czy ich pomysły – bez odrzucania ze względu na przynależność klubową  - będą akceptowalne przez większość i zamiast w koszu na śmieci będą poddawane głosowaniu bez uprzedzeń.

Złożyliśmy wniosek, by komisje obradowały oddzielnie. Kiedy obrady są  łączone, jak ma to miejsce przy zdalnej pracy, to dostajemy mnóstwo materiałów i wiele szczegółów nam umyka – wyjaśnia Magdalena Walczak, radna nowego klubu w Radzie Miasta Kalisza. – Obrady trwają długo, każdy ma wiele do powiedzenia i w efekcie jesteśmy zmęczeni, a dyskusje przenoszą się na sesje. A to czas na głosowania.

Jedno z głosowań na najbliższej sesji będzie dotyczyć zmian w prawie opieki nad zwierzętami. Uchwała wprowadza sporo nowości. W tym program kastracji zwierząt domowych. – I jest to cenny projekt, ale jest kilka szczegółów, które mogłyby być bardziej dopracowane – dodaje Piotr Mroziński, czwarty z radnych występujących z klubu Koalicji Obywatelskiej. – I też mamy kilka własnych propozycji do tego projektu. Tak by pieniądze na zwierzęta były wydawane jeszcze efektywniej.

Także Eskan Darwich, który jest wiceprzewodniczącym z ramienia Koalicji Obywatelskiej, a teraz będzie reprezentować nowy klub, złożył wniosek o votum zaufania dla niego. O tym, czy będzie odzew na chęć pracy dla dobra mieszkańców i miasta bez polityki w tle i mierzenia sił na słowne docinki, będzie można przekonać się w czwartek. Wtedy odbędzie się marcowa sesja. Już z nowym klubem.

*****

Radni, którzy utworzyli Dialog dla Kalisza mandaty zdobyli z list Koalicji Obywatelskiej powstałej w ramach ogólnopolskiej współpracy Platformy Obywatelskiej z Nowoczesną. Klub opuściło po dwoje radnych każdej z tych formacji – Barbara Oliwiecka, Magdalena Walczak i Piotr Mroziński funkcję pełnili po raz pierwszy.  Równocześnie nie złożyli oni legitymacji partyjnych, bo jak podkreślają,  ideały, którymi przekonywali do siebie wyborców nadal są im bliskie. Inaczej takie posunięcie oceniają przedstawiciele PO, którzy pozostali w klubie istniejącym w kaliskiej Radzie Miejskiej od początku tej kadencji.

Dlatego z dużym niepokojem przyjmujemy decyzję naszych koleżanek i kolegów radnych o nagłej zmianie barw politycznych. Zwłaszcza w momencie, gdy właściwie na każdym szczeblu życia politycznego musimy się przeciwstawiać zwartej armii wrogów demokracji i samorządności jako takiej. Każda „dezercja” po naszej stronienie pomaga w tym oporze. W uczciwej polityce liczy się to, by ponad własne ambicje, stawiać drużynę. Pamiętajmy, że wyborcy głosowali nie tylko na pojedyncze osoby, ale również właśnie na nią. Wierząc, że Koalicja Obywatelska to nie tylko szyld, który można zdjąć w dowolnej chwili, ale zobowiązanie na całą kadencję – czytamy w wydanym przez pozostawionych w klubie Koalicji Obywatelskiej radnych oświadczeniu.

I zastanawiają się, czy radni, którzy mandaty otrzymali dzięki liście Koalicji Obywatelskiej nadal powinni sprawować funkcje powierzone im przez wyborców, skoro zmienili barwy w trakcie rozgrywki. W tym samym oświadczeniu przepraszają za całą czwórkę tych, którzy na nich głosowali.

AW, zdjęcia autor

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/