Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 05 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Norma, Karolin

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Czynsze w mieszkaniach komunalnych wyższe o 30%. Kto może liczyć na obniżkę?

Wchodzą w życie zmiany w polityce czynszowej w mieszkaniowym zasobie Kalisza. Stawka bazowa czynszu wzrasta z blisko 5 zł za metr do 6,50 zł. Jak wyjaśnia Marzena Wojterska, dyrektor MZBM, podwyżka nie była wprowadzana od 6 lat, a w tym czasie koszt utrzymania budynków znacznie wzrósł. Spora część lokatorów może też liczyć na obniżkę komornego.

Do tej pory tzw. stawka bazowa czynszu w mieszkaniach należących do Miasta wynosiła 4,84 zł za metr kwadratowy. Najemcy mogą jednak korzystać z ulg i obniżek, stąd, jak przekazuje nam Marzena Wojterska, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, średnio czynsz wynosił 3,90 zł za metr.

Podczas czerwcowej Sesji Rady Miasta Kalisza radni przyjęli uchwałę wprowadzającą wyższą stawkę bazową – na poziomie 6,50 zł. Jest to zatem wzrost o około 30%. W tym zakresie samorząd musi trzymać się przepisów wyznaczanych przez wojewodę – „stawka nie powinna być niższa niż 2,1% obowiązującej wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych ustalonego dla Województwa Wielkopolskiego”. - Obecnie to kwota 6,47 zł, więc jesteśmy w dolnej granicy. Obecnie maksymalna stawka czynszu, jaką mogą ustalić samorządy to już prawie 10 zł. Dlatego w Kaliszu możemy powiedzieć, że nie mamy radykalnej podwyżki – wyjaśnia Marzena Wojterska.

Zamrożone od 6 lat

Ceny czynszu w miejskich lokalach nie były zmieniane od 6 lat. Ostatnia podwyżka nastąpiła w 2013 roku. – Ta stawka czynszu nie wystarczała już na utrzymanie budynków, tym bardziej, że wiemy, że w międzyczasie poszły w górę ceny towarów, usług. Koszty remontów, które teraz przeprowadzamy, koszty utrzymania budynków znacznie nam wzrastają. I by dopasować wartość stawki do możliwości utrzymania budynków konieczne było podwyższenie stawki czynszu – mówi nam Marzena Wojterska, dyrektor MZBM.

Podwyżka nie dotyczy jednak wszystkich najemców. - Jest to stawka bazowa i niewiele lokali obowiązuje stawka 6,50 zł za metr. Większość lokali ma obniżki i to znaczne obniżki – dodaje Marzena Wojterska.

Stawka za lokal socjalny wzrasta z 1,20 zł za metr do 1,60 zł.

Czynniki podwyższające i obniżające

Wszystko zależy od „wartości lokalu”. I tak stawka bazowa będzie wyższa o 10% w lokalach w budynkach wybudowanych po 31.12.1999r.; o 15% w lokalach w budynkach jednorodzinnych, a o 5% w lokalach w budynkach z windą (od pierwszego piętra wzwyż).

Czynniki obniżające wartość mieszkania to:

a) lokal położony poza centralną i I strefą (do Centrum zalicza się ulicę przy Głównym Rynku. Do strefy I zalicza się: - ul. Zamkowa (do Pl. Kilińskiego), - ul. Śródmiejska, - ul. Górnośląska (do ul. Serbinowskiej), - ul. Kanonicka - ul. Piskorzewska (do ul. Garbarskiej) - ul. Złota (do ul. Targowej )        

- 2 %

b) lokal położony w suterynie lub na poddaszu           - 5 %

c) brak instalacji gazowej w budynku             - 5 %

d) brak instalacji centralnego ogrzewania lub ogrzewania etażowego             - 10 %

e) brak wc w lokalu             - 10 %

f) brak łazienki w lokalu               - 10 %

g) lokale w budynkach do rozkwaterowania z uwagi na zły stan techniczny           - 15 %

Obniżka ze względu na dochód. Nowe limity

W przypadku najemców, których dochody nie przekraczają w okresie 3 kolejnych miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o obniżkę czynszu, 125% kwoty najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 75% w gospodarstwach wieloosobowych, stawkę czynszu obniża się o 20%.

Natomiast w przypadku najemców, których dochód w okresie 3 kolejnych miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o obniżkę czynszu jest wyższy niż 125%, ale nie przekracza 175% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i jest wyższy niż 75% ale nie przekracza 125% najniższej emerytury w gospodarstwach wieloosobowych, stawkę czynszu obniża się o 10%.

Do dochodu nie wlicza się m.in. świadczenia 500 plus, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej czy dodatku mieszkaniowego.

Ponadto zapisy uchwały pozwalają ubiegać się o obniżkę czynszu najemcom posiadającym zadłużenia w opłatach za zajmowany lokal, o ile zawarli i realizują przez okres co najmniej 6 miesięcy ugody na spłatę zadłużenia w ratach lub porozumienia w sprawie odpracowania zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego.

Więcej na na remonty

Środki uzyskane z podwyżki czynszu zostaną głównie przeznaczone na bieżące utrzymanie i remonty budynków. MZBM szacuje, że do jego kasy z tytułu wyższego czynszu powinno wpłynąć rocznie około 2 mln zł. – Maksymalna kwota to 2 mln 400 tysięcy zł. Wiadomo, że my tej kwoty nie osiągniemy, bo na pewno znaczna część mieszkańców o niższych dochodach skorzysta z obniżek. A że są to obniżki 10%, 20% to wpływy będą mniejsze – dodaje dyrektor MZBM w Kaliszu.

Lokatorzy MZBM dostają właśnie trzymiesięczne wypowiedzenia umów. Nowi najemcy zawierają już umowy z nowymi, wyższymi stawkami czynszu.

AG, fot. archiwum Paweł Kowalski

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/