Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Samorząd

9 miesięcy remontu Częstochowskiej. Kiedy koniec? Jak opóźnienia wyjaśnia firma? ZDJĘCIA

Do końca tego roku na ulicy Częstochowskiej ma być przywrócony dwukierunkowy ruch – tak deklaruje wykonawca inwestycji i Miasto. Firma odpowiedzialna za to zadanie opóźnienia tłumaczy szeregiem niezależnych od nich problemów.

Remont Częstochowskiej rozpoczął się 22 lutego – czyli trwa już 9 miesięcy… Choć to część największej inwestycji od lat – przebudowy drogi wojewódzkiej nr 450 – Od Rogatki do skrzyżowania ulic Częstochowskiej i Kubusia Puchatka, a Miasto pozyskało na nią spore unijne dofinansowanie – ponad 27 mln zł, to niestety zadanie to stało się zmorą kierowców, mieszkających tam ludzi i prowadzących swoją działalność przedsiębiorców.

Nie było mnie pół roku w Kaliszu i teraz, jak tu jestem no to jedną stronę zrobili. Wiadomo, że w trakcie zawsze wyjdzie „coś więcej”. Trzeba się uzbroić w cierpliwość. Kiedyś muszą skończyć – mówi nam Tomasz.

To jest tragedia, grzebią się. Oni do następnej olimpiady tego nie skończą. Co wykopią, to rozkopią – oburza się jeden ze starszych mieszkańców.

To jest straszne, ja teraz z rehabilitacji wracam i nawet musiałam się ludzi zapytać, gdzie mam iść na autobus. Wydaje mi się, że te prace idą nie tak jak powinny – mówi nam Teresa.

Miasto już od co najmniej lata dyscyplinuje firmę.

Robota jest trudna, ale ten postęp i organizacja pracy na pewno pozostawia dużo do życzenia. Oczekujemy od wykonawcy, zresztą sam zadeklarował, że do końca bieżącego roku będzie przywrócony dwukierunkowy ruch pojazdów na ulicy Częstochowskiej na odcinku pomiędzy ulicą Budowlanych a Rondem Ptolemeusza – mówi nam Krzysztof Gałka, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Kaliszu.

Jak tłumaczy się firma?

Wykonawcą robót jest konsorcjum trzech firm: Bud-An z Kalisza, ZBD Mocny z Błaszek i Domax z Boronowa. Liderem konsorcjum jest kaliska firma Bud-An.

W odpowiedzi na zadane przez nasza redakcję pytania – firma zaznacza, że dokłada wszelkich starań do jak najszybszego zakończenia prac na ulicy Częstochowskiej, a opóźnienia wynikają z okoliczności  obiektywnych, niezależnych od wykonawcy. 

W pierwszym rzędzie ponad 9 miesięcy oczekiwaliśmy na rozstrzygnięcie wyniku sporu Miasta Kalisz z firmą przystępującą do przetargu, która negowała jego wynik. W rezultacie wszystkie przygotowania do rozpoczęcia zaplanowanych prac trzeba było zacząć od nowa. Wiązało się to również z koniecznością ponownego przeanalizowania mocy przerobowych , albowiem jasnym jest, iż w oczekiwaniu na podpisanie umowy firma nie mogła stać bezczynnie, tym bardziej, iż termin zakończenia sporu był niewiadomy – wyjaśnia firma Bud-An.

Za opóźnienia firma wini m.in. problemy, z którymi styka się teraz cała branża budowlana.

Ceny i dostępność materiałów budowlanych zmieniły się radykalnie od czasu złożenia oferty. Ceny niektórych materiałów budowlanych zwiększyły się o ponad 100 procent, dodatkowo w dużym zakresie materiały , jakie mieliśmy wykorzystać stały się w tym czasie niedostępne i , mimo wcześniejszych potwierdzeń, zostaliśmy zmuszeni do poszukiwań materiałów u innych dostawców i producentów, także poza granicami naszego kraju – przekazuje nam firma Bud-An, lider konsorcjum wykonującego prace.

Sprawę skomplikowała również epidemia.

Sytuacji nie poprawiła pandemia COVID, która raz po raz eliminowała cześć ekipy z prowadzenia prac, z drugiej zaś strony byłą często przyczyną wielodniowej przerwy w dostawie koniecznych materiałów. Niestety nie mamy na to żadnego wpływu i jest to bolączka dotykająca wszystkie firmy budowlane w Polsce – podaje firma Bud-An.

Przedsiębiorstwo wskazuje również na powtarzającą się, szczególnie wiosną, niekorzystną pogodę.

Wielokrotnie prace musiały być wstrzymane z uwagi na obfite opady deszczu, co wiązało się przy tym z koniecznością późniejszego wypompowywania wody opadowej z kanałów, co również powoduje przedłużenie prac, kilkakrotnie przez kilka dni musieliśmy niwelować szkody wywołane przez wiejące wiatry.

Przyspieszają

A pracy jest bardzo dużo… W ramach tej inwestycji rozbudową objęta jest nie tylko ulica Częstochowska, ale cały odcinek ulicy Nowy Świat, do wykonania jest jeszcze przebudowa dwóch skrzyżowań (Nowy Świat/Legionów/Ułańska i Częstochowska/Budowlanych) na ronda turbinowe.

Firma faktycznie przyspieszyła z pracami, tak by termin – do końca roku, mimo gorszych warunków pogodowych, był realny.

Mając na uwadze konieczność pilnego zakończenia prac, w uzgodnieniu z ZDM w Kaliszu zintensyfikowaliśmy tempo prowadzonych prac, wprowadzając dodatkowe ekipy oraz dodatkowych podwykonawców. Czynimy to mimo oczywistego faktu dopłacenia przez firmę do kontraktu. Chcieliśmy jednak postąpić honorowo i ,mimo strat, zakończyć prace, do których wykonania się zobowiązaliśmy. Dołożymy wszelkich starań, by prace te były prowadzone z jak najmniejszym obciążeniem mieszkańców – zapewnia firma Bud-An.

W tej chwili wchodzi wykonawca branży drogowej na Częstochowską, więc te prace będą bardziej widoczne. Gdy ruch dwukierunkowy zostanie przywrócony już powinniśmy odetchnąć – mówi Krzysztof Gałka, dyrektor ZDM w Kaliszu.

Koszt całej 2,5 kilometrowej inwestycji to blisko 35 mln zł, z czego 80% to unijne dofinansowanie.

Agnieszka Gierz, fot. JF

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/