Samorząd - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Samorząd

Z Kazachstanu do Kalisza. Miasto pomoże młodym repatriantom

Kalisz pomoże młodemu małżeństwu repatriantów z Kazachstanu. W czwartek Rada Miasta Kalisza jednogłośnie przyjęła uchwałę w tej sprawie. Siergiej i Olesia przez dwa lata będą mogli liczyć na wsparcie kaliskiego samorządu. Otrzymają mieszkanie komunalne i propozycje pracy.

Mają po trzydzieści kilka lat. Nie mają dzieci. On ma wykształcenie średnie, jest przedstawicielem handlowym. Ona ma wykształcenie wyższe, inżynieryjne. Jest menadżerem. Mają polskie korzenie, ich dziadkowie to Polacy. Oni sami intensywnie doskonalą posługiwanie się językiem polskim. Siergiej i Olesia zwrócili się z prośbą do prezydenta Kalisza o pomoc w rozpoczęciu nowego życia w Polsce, w Kaliszu. - To po stronie miasta należy zapewnienie mieszkania i zatrudnienia dla tych osób. Dziś rynek pracy jest inny, w związku z tym jest decyzja, że można zaprosić taką rodzinę. Przez dwa lata miasto będzie opiekowało się tą rodziną – mówi Tomasz Rogoziński naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych.

Komisje Rodziny i Komisja Mieszkaniowa pozytywnie zaopiniowała prośbę o pomoc dla młodego małżeństwa z Kazachstanu. Rada Miasta w czwartek przyjęła uchwałę w tej sprawie. Procedura ruszyła. Ostatni raz taką formę pomocy dla repatriantów kaliski samorząd realizował kilka lat temu. Jak tłumaczy Tomasz Rogoziński, sytuacja rynku pracy w naszym mieście oraz sytuacja mieszkaniowa pozwalają na udzielenie pomocy małżeństwu.

Nowe formy wsparcia powrotów osób polskiego pochodzenia z azjatyckiej części byłego ZSRR wprowadziła w 2017 roku nowelizacja ustawy o repatriacji. Repatrianci, którzy chcą przybyć do Polski, mogą skorzystać z dwóch ścieżek powrotu. Mogą przyjechać na zaproszenie gminy albo pełnomocnika rządu do spraw repatriacji. W drugim przypadku przyjmuje ich ośrodek adaptacyjny.

MSWiA szacuje, że w 2018 roku do Polski wróciło około 600 repatriantów. W zdecydowanej większości repatrianci to osoby polskiego pochodzenia z Kazachstanu.

AG, fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/