Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Rozrywka

Zagraj z Fibigerami. Mobilna gra miejska tropem twórców słynnych fortepianów i pianin

Nazwisko Fibiger znają chyba wszyscy kaliszanie, a na pewno znają markę Calisia, którą ród fabrykantów stworzył i która sławiła miasto w świecie. Jednak niewielu wie, które miejsca w Kaliszu związane są z producentami fortepianów i pianin. W wędrówkę po nich postanowiła zabrać mieszkańców Miejska Biblioteka Publiczna, która z okazji obchodzonego Roku Rodziny Fibigerów stworzyła mobilną grę edukacyjną, w trakcie której zwiedzamy miasto i poznajemy tajemnice twórców słynnych na całym świecie instrumentów. Premiera za kilka dni, ale nam już udało się zagrać.

Świat najlepiej poznawać na żywo – patrząc, dotykając, słuchając. A jeśli do tego dołożymy kilka zadań i nowoczesny sposób odkrywania, to wiedza zostanie w nas na dłużej. I pewnie więcej osób po nią sięgnie.

Bohater, którym staje się gracz na początek słyszy dźwięki fortepianu, słyszy utwór wykonywany przez Leszka Możdżera. Zaczyna się zastanawiać, dlaczego w tym miejscu, dlaczego w Kaliszu, co mają ze sobą wspólnego miasto, instrument, muzyka - uchyla rąbka tajemnicy Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu. - Gracz dostaje klucz, którym otwiera kolejne drzwi, by poznać całą opowieść.  

Gracz, uzbrojony w telefon z aplikację ActionTrack, za pomocą której może korzystać z gry stworzonej przez wrocławską firmę Good Games, wyrusza wycieczkę po mieście. Cała trasa liczy pięć kilometrów.

Wędruje od punktu do punktu. Zgodnie z instrukcjami z gry, która jest nawigacją - dodaje  Alicja Krawczyńska z firmy Good Games.

Gra zaczyna się przy siedzibie głównej MBP oraz CKiS, a kończy w Parku Miejskim. Oczywiście trasa wiedzie obok fabryki Calisia, czy domu rodu.

Odwiedzimy też miejsca, które na co dzień nie kojarzą się z tą zasłużoną rodziną, a które warto poznać. Przemieszczając się po mieście, często mijamy je nie wiedząc, że miały wpływ na rozwój miasta - dodaje Monika Sobczak-Waliś, z MBP w Kaliszu, która brała udział w tworzeniu scenariusza i szukaniu materiałów wykorzystanych w grze. 

W świat rodziny Fibigerów gracza zabiera rzeczywistość stworzona w oparciu o powieść Elwiry Fibinger „Dusza zaklęta w fortepianie" oraz zdjęcia, stare dokumenty i nagrania wideo, które zostały wykorzystane w kolejnych punktach, do których prowadzi wędrówka tropem fabrykantów. Każdy kolejny wyznaczają plakaty inspirowane życiem rodziny.

Chciałem wejść w skórę osoby, która nie do końca wie, jakie były losy rodziny. I postanowiłem stworzyć skrawki pamięci. Każdy kaliszanin wie, że taka rodzina była, ale do końca nie wie, kto jest kim - wyjaśnia Tomasz Wolff, artysta plastyk odpowiedzialny za plakaty w kolejnych punktach postojowych. - Ja celowo nie wiążę tych pytań z grafikami. To się wszystko ułoży w głowie w całość po przejściu trasy. 

Równocześnie plakaty to też nośnik kodów QR. Ich zeskanowanie to możliwość poznania dodatkowych faktów, posłuchania muzyki lub wysłuchania fragmentów wspomnianej już książki czytanych przez samą autorkę. Wiedzę można sprawdzić, odpowiadając na pytania po każdej opowieści. 

Premiera edukacyjnej gry „Śladami Fibigerów" zaplanowana jest na 17 września – od tego dnia będzie mógł zagrać w nią każdy ciekawy historii i lubiący mobilne zabawy. W premierze weźmie udział Elwira Fibinger oraz uczniowie kaliskich szkół. Powstała też wersja dla tych, którzy lubią odkrywać tajemnice znanych rodów, ale bez ruszania się z domu. 

Gra powstała w ramach ministerialnego programu "Partnerstwo dla książki" z dofinansowaniem z budżetu Miasta Kalisza.  

AW, zdjęcia autor, MBP

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/