Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 październik 2021 Godzina:
imieniny: Daria, Maur

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Rozrywka

,,Niepodległa’’ w trasie. Wirtualny Teatr Historii już w Kaliszu! ZDJĘCIA

We wtorek, 7 września do Kalisza zawitał Mobilny Wirtualny Teatr Historii. Przy ratuszu na Głównym Rynku przez najbliższe trzy dni będzie on otwarty dla zwiedzających. Nowoczesna przestrzeń i atrakcje przybliżą każdemu historię czasów pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Zwiedzanie jest bezpłatne i odbywa się zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

Ten specjalnie rozkładany samochód ciężarowy z wyposażeniem w tym roku odwiedza 20 miast. Przemierzając ponad 2000 kilometrów, na trasie odwiedza także Kalisz. Mobilny Wirtualny Teatr Historii to doskonała okazja do zapoznania się z wydarzeniami z ubiegłego wieku. To nie tylko chwila dla miłośników zamierzchłych czasów, ale również świetna lekcja historii dla każdego.

Zwiedzanie to sprawa indywidualna. Możemy tam być 2 minuty, ale również 2 godziny, ponieważ wystawa dzieli się na dwie części. Pierwsza część jest multimedialna, to zależy od odwiedzających i tego ile informacji chcą zaczerpnąć z tych naszych źródeł, druga to film o bitwie warszawskiej, który trwa 28 minut – mówi Natalia Siedlecka z biura programu ,,Niepodległa’’.

Technologia stwarza mnóstwo możliwości. Między innymi dzięki niej każdy z odwiedzających może przenieść się w czasie. Do dyspozycji mieszkańców są ekrany z cyfrowymi wizualizacjami, na których można przeklikać najważniejsze historyczne informacje. Dowiedzieć się można nieco o lokalnych bohaterach ,,Niepodległej’’ takich jak Maria Tarnowska, Fryderyk Leyk czy Kazimierz Jaroszyk. Zapoznać się można z wydarzeniami z 1919 roku, między innymi z pierwszymi wyborami, traktatem wersalskim czy walki o granice. Przybliżyć można także wiedzę z zakresu harcerstwa, rozwoju prasy, zdrowia i komunikacji z 1921 roku. Podziwiać można również makietę pawilonu, którą zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku.

Podróż w czasie zapewniają gogle VR, które cieszą się największym zainteresowaniem. Każdy z uczestników może obejrzeć film o bitwie warszawskiej. Ta atrakcja przez niektóre krwawe sceny jest jednak tylko dla osób powyżej 12. roku życia. Zwieńczeniem zwiedzania jest wirtualne spotkanie z Marszałkiem Józefem Piłsudzkim. Żegna on gości, prawdziwym głosem, zarejestrowanym w 1924 roku.

Zainteresowanie jest naprawdę duże. Stoimy tu od 10.00 rano. Przez pierwszą godzinę przybyło prawie 40 osób. Serdecznie zapraszamy dziś i jutro do godziny 18.00 oraz w czwartek od 10.00 do 16.00 – informuje Natalia Siedlecka z biura programu ,,Niepodległa’’.

Autokar dostosowany jest także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dzięki rozkładanej rampie i pomoc obsługi nie będą ograniczone. Tuż obok autobusu przygotowana jest fotobudka, w której można zrobić sobie zdjęcie z wybranym Ojcem Niepodległości.

Warto pamiętać, że wszystko odbywa się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdy zwiedzający może wejść tylko, gdy ma zasłonięte usta i nos.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kwocie 1 300 000 złotych.

JF, fot. JF

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/