Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 sierpień 2021 Godzina:
imieniny: Ilia, Gustaw

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Rozrywka

La Strady dzień pierwszy – ogromny ładunek emocji ZDJĘCIA

Ogromny ładunek emocji – tak w kilku słowach można określić pierwszy dzień Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Działań Ulicznych La Strada. Oprócz upału zarówno artystom jak i odbiorcom sztuki ulicznej towarzyszyła gorąca atmosfera.

La Strada  rozpoczęła się jak co roku barwną paradą, która otworzyła festiwal. Poprowadzili ją szczudlarze z Uciechowa, za nimi studenci Studium Animatorów Kultury, tancerze ze Szkoły Tańca Sieraszewski Dance Studio i najmłodsi miłośnicy festiwalu – dzieci z Niepublicznego Przedszkola Niezapominajka. Wraz z nimi przez śródmieście przeszli oczywiście kaliszanie, wszyscy uśmiechnięci i pełni optymizmu.

O 19:00 na Głównym Rynku odbyła się rewia tańca na ulicy, a już o 20:00 warsztaty teatru ulicznego „Historia z życia…” w reżyserii Mikołajka Wiepriewa, który wraz z Dominiką Juchą z krakowskiego teatru Nikoli, od poniedziałku prowadził warsztaty w kaliskim Centrum Kultury i Sztuki. Udział w tych spotkaniach wzięła młodzież z kaliskich szkół. Przedstawienie „Historia z życia…” była podsumowaniem ich wspólnej prawie tygodniowej pracy. Oklaskom nie było końca.

O 21:00 kaliskie ulice stały się sceną dla Studium Animatorów Kultury  Kalisza, którzy zaprezentowali piękny spektakl „Z tamtej strony jeziora”. Przedstawienie powstało na podstawie ballad Świteź i Świtezianka Adama Mickiewicza. Łączyło ono elementy teatru dramatycznego, teatru tańca, teatru ulicznego i plastycznego. Młodzi artyści ukazali opowieści, których tematyka, mimo swoich prawie dwustu lat, jest nadal aktualna. Spektakl reżyserowała i choreografię opracowała Anna Wytych-Wierzgacz.

Kolejnym spektaklem, prezentowanym już na placu przy CKiS, był spektakl „In the blink of an eye” przygotowany przez teatr Ton Und Kirschen z Niemiec. Teatr ten gościł na 24. edycji La Strady w Kaliszu, prezentując wówczas spektakl „Perpetum mobile”. To wędrowna grupa teatralna założona wiosną 1992 roku i od tamtej pory mieszkająca w Werder. Ze swymi produkcjami przemierzają Brandenburgię i cały świat. Grupa liczy 9 osób, a jej członkowie pochodzą z Niemiec, Anglii, Walli, Francji, Meksyku i Kolumbii. Spektakl „In the blink of an eye” to wzruszający kalejdoskop tego, czym może być teatr, a wszystko przez chwilę, w mgnieniu oka. Zespół teatru Ton Und Kirschen nawiązał doskonały kontakt z kaliską publicznością i jak później dodali sami artyści – dawno nie doświadczyli takiej wrażliwości ze strony odbiorców ich sztuki. Warto dodać, że twórcy podczas spektaklu sami grali na instrumentach, tworząc w ten sposób muzyczne tło do swojego dzieła. Spektakl powstał pod kierownictwem artystycznym Davida Johnstona i Margarete Biereye.

Ostatnim tego wieczoru  był kontrowersyjny i zaskakujący ekspresją teatr A PART z Katowic z przedstawieniem „Lear k***a!” Tegoroczny spektakl artystów będzie miał dopiero swoją premierę po kaliskim występie. To spektakl mocny, skierowany jedynie do widzów dorosłych, zaskoczył niejednego kaliszanina. „Lear k***a!” nawiązywał do motywów i wątków zawartych w Królu Learze Williama Szekspira. Pojawił się w nim mocno zaznaczony motyw starczego despotyzmu, a także dążenie do władzy absolutnej, całkowita zatrata w konflikcie i wojnie, oraz rozpad struktur moralnych i społecznych. W przedstawieniu można było zobaczyć robiące wrażenie wysokie metalowe konstrukcje, ruchome podesty, szczudła, żywioły ognia i niezwykle ekspresyjne aktorstwo. Scenariusz, scenografia, choreografia i reżyseria spektaklu: Marcin Herich.

Tymczasem przed nami kolejny, drugi dzień La Strady, a jego program przedstawia się następująco:

15 czerwca 2019 r. /sobota/

 - godz. 18.00 Koncert DIXI COMPANY Poznań Swingująca Wielkopolska - Mała Akademia Jazzu   (Główny Rynek)

- godz. 21.00 Spektakl WARSZAWSKIE CENTRUM PANTOMIMY Warszawa Adam & Eva. In vivo.   (plac CKiS)

- godz. 22.00 Spektakl Teatr GIRAFFE ROYAL Estonia Carnival   (plac CKiS)

- godz. 23.00  Spektakl Teatr AKT Warszawa Ja gore   (plac CKiS)                                          

KB, fot. Karolina Bazan

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/