Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Rozrywka

Kultowe Mercedesy, Volvo, Nysy, Fiaty... Zlot zabytkowych pojazdów w Gołuchowie FOTORELACJA

Było Volvo 1800s z 1967 roku, IŻ 56 z 1961 roku, Jawa 20 z 1973 roku, motocykl Adler z 1938 czy Fiat 1500 z 1964. Był nawet zabytkowy francuski ciągnik, a także ciągnik Ursus c-308. W sobotę na I Gołuchowskim Zlocie Pojazdów Zabytkowych można było podziwiać ponad 200 unikatowych maszyn. Każda ma bogatą historię i wyjątkowego, troskliwego właściciela, który o swoim „cacku” może opowiadać godzinami. To pojazdy z duszą, dlatego impreza przyciągnęła tłumy zwiedzających.

Modele, które można było dziś podziwiać w Gołuchowie zachwyciły niejednego miłośnika motoryzacji klasycznej.

- Nie spodziewaliśmy się aż tylu pasjonatów – mówi jeden z organizatorów zlotu, Grzegorz Tomaszewski. – Przyjechało do nas ponad 200 pojazdów łącznie z motocyklami. Mamy tutaj auta, które wyprodukowane były w 1928 roku. Jest to dopiero nasz pierwszy zlot, a już cieszy się takim zainteresowaniem. Chcemy na pewno kontynuować tą tradycję w kolejnych latach – dodaje Grzegorz Tomaszewski.

Na Zlocie nie mogło zabraknąć pasjonatów zabytkowej motoryzacji z Kalisza zrzeszonych w grupie „Kaliskie Klasyki Nocą”. Nazwa nawiązuje do regularnych wieczornych spotkań, podczas których prezentują swoje pojazdy zainteresowanym mieszkańcom.

Kolekcjoner motocykli, Łukasz Błaszczyk, poświęca swojej pasji niemal każdą wolną chwilę.  – W tej chwili mam 9 takich zrobionych na gotowo. Wszystkie z nich były zakupione do remontu i wszystkie zostaną w domu, żadnego nie zamierzam sprzedać, a nawet rozglądam się już za kolejnymi – powiedział Łukasz Błaszczyk.

Sporym zainteresowaniem cieszył się zabytkowy francuski ciągnik z 1959 roku. Jego właściciel, Dominik Wojtasiak, wyszukał go i sprowadził do Polski. Tutaj go odrestaurował i dziś ciągnik wygląda pięknie. – Moi rodzice od zawsze mają gospodarstwo i od lat, od kiedy pamiętam, pracowaliśmy przy ciągnikach. Na pytanie, ile ciągników ma Pan Dominik, z uśmiechem odpowiedział: - Mamy więcej ciągników, jak hektarów.

Francuski ciągnik z 1959 roku.

Były też oczywiście Syrenki, produkowane w Polsce. Dariusz Linkowski, właściciel tego kultowego pojazdu z sentymentem opowiadał o swoim pojeździe. – Ten model jest po małym liftingu, nie posiada chromowanych dekli, chromy poszły w zapomnienie. Jest to jedyny polski, powojenny, osobowy samochód, który został wyprodukowany dla potrzeb zwykłego Polaka. My jeździmy Syrenką z żoną na takie zloty jak dziś. Spotykamy się ze znajomymi, którzy zwariowali na punkcie tego auta – mówi Dariusz Linkowski.

Do Gołuchowa przyjechali też fani popularnych małych fiatów. Grupa osób z klubu „Srebrne Trąby z Rozdrażewa” od lat pasjonuje się Fiatem 126p. – U mnie ta pasja wzięła się stąd, że dostałam swojego pierwszego malucha w spadku po moim dziadku i to jest taka moja pamiątka rodzinna – powiedziała Pani Beata, członkini klubu „Srebrne Trąby z Rozdrażewa”.

Pasjonatki fiata 126p z klubu „Srebrne Trąby z Rozdrażewa”.

Podczas zlotu można było również podziwiać model CZ 350 z wózkiem bocznym, którego właścicielem jest Pan Zbyszek spod Koźminka.

– W Polsce są praktycznie tylko trzy takie egzemplarze. Mi się udało go zdobyć i zarejestrować. Powracam w ten sposób wspomnieniami do mojej młodości – powiedział Pan Zbyszek.

Citroen z 1928 roku. Na Zlocie otrzymał nagrodę za "Najlepiej utrzymany pojazd".

Nagrodę za najlepiej utrzymany pojazd otrzymał  Pan Eugeniusz. To Citroen z roku 1928, sprowadzony z Francji. – Dwa lata go naprawiałem, aż wyjechałem na drogę. Kolega mnie namówił na motory, miałem ich już 15 sztuk, a takich pojazdów jak ten, mam jeszcze w domu 5 – powiedział Pan Eugeniusz.

Właściciel 91-letniego Citroena, pan Eugeniusz Majda z Kalisza.

Klimat I Gołuchowskiego Zlotu Pojazdów Zabytkowych był niepowtarzalny. Frekwencja miłośników motoryzacji przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów, a przy okazji była to doskonała gratka dla fotografów.

Karolina Bazan, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/