Rozrywka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Rozrywka

Dwie premiery i powroty – teatr wraca po lockdownie

Minutę po północy, czyli w pierwszym możliwym momencie kiedy miały przestać obowiązywać obostrzenia w kulturze teatr w Kaliszu zaplanował premierę spektaklu według reportażu Mariusza Szczygła. Termin otwarcia placówek przyspieszono, więc już tydzień wcześniej „Trasfugium”, a „Czytanie ścian” wieczorową porą w ostatni weekend maja . Kolejna nowość na afiszu pojawi się w połowie czerwca . Oprócz tego na scenie spektakle, które swoje premiery miały wcześniej i możliwość zdobycia biletów w specjalnej cenie.

Otwarcie kultury zapowiedziano na 29 maja 2021. I dokładnie z przyjściem tego dnia kaliska scena miała zaprosić na premierę przygotowywanego jeszcze „Czytania ścian”. Rząd zdanie zmienił i pozwoli teatrom, filharmoniom, galeriom i kinom zaprosić widzów już 21 maja, więc „Bogusławski” tego dnia wystawi „Transfugium”. Sztukę według opowiadania Olgi Tokarczuk będzie można oglądać przez cały weekend.

A premiera tydzień później. I już bez czekania do północy. Wyreżyserowane przez Rudolfa Zioło „Malowanie ścian” będzie można zobaczyć już o 20.00. Oczywiście przy połowie widowni. Spektakl jest sceniczną adaptacją reportażu z tomu „Nie ma” Mariusza Szczygła, za który w 2019 roku został uhonorowany Nagrodą Literacką „Nike”.

Spektakl opowiada niecodzienną historię – Mariusz Szczygieł podczas pobytu w czeskiej Pradze, niespodziewanie natknął się na TEN WŁAŚCIWY WIERSZ. Zawieszony w małej gablotce wagonu kolejki w ramach akcji „Poezja w metrze”, nagle ścisnął go za gardło i brzuch – zanim wysiadł na docelowej stacji, znał cały tekst na pamięć. Nazwisko autorki, czeskiej poetki Violi Fischerovej, nic mu jeszcze wtedy nie mówiło. Gdy kilka lat później przy butelce wina Fischerová opowiedziała mu wstrząsającą historię swojego życia, poprosiła tylko o jedno: aby opublikował te wspomnienia dopiero po jej śmierci – zachęca Marcelina Hertmann odpowiedzialna z promocję w kaliskim Teatrze.

Druga prapremiera, podyktowana ograniczeniami widowni do 50%, odbędzie się bez zmian, w sobotę o 17.30.

To nie jedyna nadchodząca premiera – już 11 czerwca na Dużej Scenie pierwszy pokaz spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Sztukę jednej z najgłośniejszych polskich autorek współczesnych, Doroty Masłowskiej, reżyseruje Radosław B. Maciąg, absolwent Reżyserii na krakowskiej Akademii Teatralnej i obecny sekretarz literacki Teatru.

Maj, czerwiec, lipiec: co jeszcze w repertuarze?

Repertuar na maj, czerwiec i pierwsze dni lipca jest już dostępny na stronie internetowej teatru (www.teatr.kalisz.pl) .

Na deski powrócą wreszcie spektakle, których przez pandemię nie mieliśmy okazji zagrać zbyt wiele razy: premiera z lutego "Czaszka z Connemary", "Dowcip" z genialną rolą Małgorzaty Kałędkiewicz-Pawłowskiej oraz uwielbiana przez widzów "Prosna. Kryminał muzyczny" – mówi Marcelina Hertmann z biura promocji. – Dla fanów dobrej komedii zagramy też francuską  "Godzinę spokoju" i hit "Szalone nożyczki", zaś dla najmłodszych widzów "Tadka Niejadka" i uroczą "Bajkę o szczęściu". "Spektakl z Puentą" odbędzie się nie tylko po dwóch najnowszych premierach – prof. Łuszczykiewicz poprowadzi rozmowę także po "Dowcipie" w środę 30 czerwca. Bilety na wszystkie spektakle w tym cyklu są dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie 15 zł.

Warto poszukać w repertuarze również innych wydarzeń, dzięki którym można zdobyć normalne bilety w cenie ulgowych. W piątek, 25 czerwca Teatr świętuje Noc (prawie) Świętojańską – na scenach spektakle "Czaszka z Connemary" i "Godzina spokoju". Na pierwsze dni lipca zaplanowane jest też Lato z "Dowcipem" oraz zniżkowy weekend z "Szalonymi nożyczkami".

Aby zapewnić najwyższe standardy bezpieczeństwa, po każdym spektaklu przestrzenie teatru będą dezynfekowane specjalistycznym sprzętem, wciąż będą obowiązywać maseczki i zajmowania co drugiego miejsca dla zachowania dystansu.

AW, Marcelina Hertmann, zdjęcie Bartek Warzecha

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/