Aktualności - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 20 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mieczysława, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Aktualności

Rodzice sześciolatków: za wcześnie na naukę

W tym roku po raz pierwszy naukę w szkołach podstawowych rozpocznie cały rocznik sześciolatków. Przynajmniej w teorii. W  praktyce coraz więcej rodziców decyduje się na odroczenie tego obowiązku. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, której opinia w tej sprawie jest wiążąca przeżywa prawdziwe oblężenie.  

Lawinowo rośnie liczba wniosków kierowanych do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kaliszu. W ubiegłym roku o sprawdzenie gotowości szkolnej dziecka poprosiło 360 rodziców. W tej chwili, czyli w niecałe trzy miesiące, już ponad 270 zdecydowało się na zdiagnozowanie swojego dziecka. Wśród nich jest pani Izabela, mama sześcioletniego Igora. - On, tak mi się wydaje, jest na pierwszą klasę za mały. Po prostu nie umie jeszcze napisać literek tak dobrze i według mnie nie poradzi sobie w pierwszej klasie – mówi i dodaje, że jej opinię podzielają także przedszkolanki syna, które na co dzień pracują z dzieckiem i mają możliwość oceny jego postępów. Według  Ewy Ruczkowskiej, dyrektorki Niepublicznego Przedszkola Misia Uszatka w Kaliszu, przed podjęciem decyzji o dalszym losie dziecka warto skonsultować  się z jego przedszkolnym opiekunem.  – Oczywiście ważne są też obserwacje, jakie rodzice czynią w domu, ale to nauczyciel zauważa ewentualne problemy i przekazuje rodzicom informację – mówi.

CZYTAJ TAKŻE: KALISKA PORADNIA MASOWO ODRACZAŁA SZEŚCIOLATKI?

Każdy rodzic, który nie jest pewny, czy jego dziecko jest gotowe na naukę w szkole ma prawo zwrócić się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z odpowiednim wnioskiem o ocenę gotowości szkolnej.- Dopiero po badaniu psychologicznym, pedagogicznym i często również logopedycznym rodzic dostaje informację, czy w naszej ocenie dziecko jest gotowe do podjęcia obowiązku szkolnego. Wówczas może złożyć wniosek o wydanie opinii o odroczeniu – tłumaczy Żaneta Kowalska, p.o. dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu.

O odroczeniu dziecka decyduje opinia poradni - podkreśla Żaneta Kowalska, p.o. dyrektora  Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu.

Bez takiego badania, a tym samym bez opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nie mamy możliwości odroczenia dziecka. Tak będzie również w przypadku, kiedy pedagodzy w trakcie badania uznają, że dziecko jak najbardziej może już uczęszczać do szkoły. – Decydująca jest opinia poradni. Dyrektor szkoły nie może sam odroczyć dziecka, nie posiadając opinii poradni – dodaje Żaneta Kowalska.

Aby zgłosić sześciolatka na badanie należy złożyć wniosek, wraz z dołączoną opinią nauczyciela przedszkolnego, do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Kaliszu, która mieści się przy ul. Hanki Sawickiej 3b. Diagnozowanie sześciu- i siedmiolatków rusza 1 kwietnia, jednak chętnych jest tak wielu, że termin ich zakończenia jest na razie nieznany.

Katarzyna Krzywda, fot. autor, arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/