Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 16 październik 2021 Godzina:
imieniny: Florentyna, Dionizy

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Z Kalisza do Mołdawii. Polskie dzieci otrzymały książki do nauki języka ojczystego

W Polsce niepotrzebne, ale z radością przyjęły je dzieci z mołdawskiego Bielca. Dzięki akcji Starostwa Powiatowego w Kaliszu oraz Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej do tamtejszych maluchów uczących się w polskiej szkole trafiły „Elementarze”, które pozwolą im uczyć się ojczystego języka. Akcja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dzięki hojności mieszkańców naszego regionu książki trafią także do innych placówek.

W mieście, z którym współpracuje powiat kaliski działa szkoła, w której dzieci od tego roku mogą uczyć się języka ojczystego. Jedynym problemem był brak podręczników. Kiedy niedawno władze powiatu były z roboczą wizytą w Mołdawii, zrodził się pomysł, by takie książki do nauki języka zebrać w kraju. – Potrzebowaliśmy 72 komplety, ponieważ tyle maluchów uczy się w dwóch pierwszych klasach. Udało się bardzo szybko zebrać i to znacznie więcej. Obok „Elementarza”, który ze względu na reformę edukacji został wycofany z polskich szkół, otrzymaliśmy mnóstwo książek dla dzieci, lektury, literaturę piękną, książki historyczne czy przyrodnicze – mówi Wioletta Przybylska, prezes Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej.

Pierwsza partia zawierająca podręczniki już dotarła do Mołdawii. Kolejny transport, już znacznie większy, wyruszy najprawdopodobniej na przełomie października i listopada. Książek jest bardzo dużo. – To ponad 3 tysiące egzemplarzy – dodaje Wioletta Przybylska. - Dlatego kolejne podręczniki do nauki języka polskiego trafią jeszcze do dwóch innych szkół. Przy okazji zostaną uzupełnione tamtejsze biblioteki o sporo tytułów spoza kanonu lektur.

Książki przynosili mieszkańcy Kalisza i powiatu. Podręczniki przekazały szkoły z gmin powiatu kaliskiego oraz z Błaszek, kilka zestawów kupiła Rada Powiatu Kaliskiego i wójt Blizanowa. Obok „Elementarza” dla dzieci książki metodyczne otrzymali też nauczyciele.

AW, Starostwo Powiatowe w Kaliszu.    

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/