Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 15 październik 2021 Godzina:
imieniny: Tekla, Sewer

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Woda opada i odkrywa skarby

Pozostałości historycznego obiektu, prawdopodobnie młyna z początku XIX wieku odkryto na terenie podkaliskiej gminy Koźminek. Fragmenty, dzięki niskiemu stanowi wód, wyłoniły się z niepozornego zbiornika wodnego. Lokalizację młyna w tym miejscu potwierdzają m.in. mapy. 

Regionalna Grupa Historyczna ,,Schondorf’’ to kilku pasjonatów historii. W wolnym czasie przeczesują okolicę, Internet, czytają stare gazety, przeglądają archiwa, studiują mapy i rozmawiają z najstarszymi mieszkańcami. Dzięki temu udaje im się przypomnieć dawno zapomniane historie miejsc i ludzi. Ich największym odkryciem był nakręcony w Kaliszu film z 1939 roku, na którym widać m.in. żołnierzy wziętych do niewoli. Przez kilkadziesiąt lat leżał on w niemieckim archiwum. W maju tego roku dzięki rozpowszechnieniu go przez ,,Schondorf’’ i portal faktykaliskie.pl obejrzały go tysiące kaliszan CZYTAJ WIĘCEJ - Staramy się wyszukiwać to, co jest najważniejsze, m.in. dla naszego regionu, aczkolwiek nie tylko, bo gdziekolwiek jesteśmy tam zawsze ten „fioł” historyczny pozwala nam zauważyć coś, co jest interesujące i przekazać to reszcie ludzi – mówi Renata, członkini Regionalnej Grupy Historycznej ,,Schondorf’’.

Opadająca woda odsłoniła fragmenty młyna sprzed ponad 200 lat

Teraz po raz kolejny poszukiwania przyniosły efekt. Na tzw. Pośredniku w Emilianowie, w niepozornym  akwenie, odkryto pozostałości młyna wodnego, który na mapach istnieje od co najmniej 1803 roku. W tej okolicy takich obiektów było kilka, ale pamiątek po nich niestety praktycznie nie ma. Adam Kubiak, obecny właściciel terenu, na którym znajduje się akwen sprowadził się tu w 1949 roku, miał wtedy 5 lat. Pamięta, że młyn już wtedy nie działał, ale istniały fragmenty budowli. - Dokładnie pamiętam, jak tu koło było, ta woda, to wszystko, dokładnie wszystko pamiętam – zapewnia. - Na Murowańcu był drugi młyn, bo ta woda, która tu kiedyś była to ona napędzała ten młyn i następne. Jeszcze jeden młyn był tam dalej, ale to jeszcze starszy prawdopodobnie, bo jak mi jeden człowiek tu mapy pokazywał to z tysiąc sześćset któregoś roku.

Adam Kubiak był dzieckiem, kiedy młyn jeszcze istniał

To, co dziś wyłoniło się z wody to najprawdopodobniej fragmenty młyna z 1803 r. - To, co widzimy jest na pewno jest jego pozostałością, ponieważ już wtedy ten młyn istnieje na mapie. Dla nas jest to ogromne znalezisko, to jest świetne widzieć coś, co było tu też setki lat temu. Może to się wydawać komuś śmieszne, że my się tak bardzo z tego cieszymy, dla nas to jest jednak bardzo ważna rzecz – dodaje pani Renata.

Tak mógł wyglądać młyn w Koźminku

Grupa ,,Schondorf’’ nie ma możliwości technicznych, by zbadać pozostałości młyna i sprawdzić, co jeszcze ukryte jest pod wodą. Jedyne co może robić to szukać kolejnych skarbów przeszłości. W okolicy miłośnicy historii znajdują wiele rzeczy wartych uwagi, m.in. pozostałości grodzisk, które według ich wiedzy były ściśle związane z Grodem Piastów na Zawodziu. Działalność Regionalnej Grupy Historycznej można śledzić na facebooku i na stronie http://www.schondorf.pl.

Na fragmenty młyna natrafili członkowie Regionalnej Grupy Historycznej ,,Schondorf’’, Renata i Arkadiusz

Katarzyna Krzywda, fot. autor, Regionalna Grupa Historyczna ,,Schondorf’’

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/