Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 październik 2021 Godzina:
imieniny: Lubomira, Lutosław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Wierni przyjechali do biskupa, żeby wyjaśnił powody odwołania proboszcza

Autobusy pełne parafian z Chwaliszewa (powiat krotoszyński) przyjechały do Kurii Biskupiej w Kaliszu. Wierni usiłowali dowiedzieć się od biskupa, dlaczego niespodziewanie odwołał ich proboszcza. Zdaniem mieszkańców ks. Arkadiusz Hajdasz spełniał się w tej roli, a biskup usuwając go nagle z parafii, pozbawił go środków do życia. Sprawa jest owiana wielką tajemnicą.   

Parafianie z Chwaliszewa odwiedzili biskupa w poniedziałek rano. Wizyta była podyktowana decyzją Kurii o odwołaniu proboszcza parafii św. Mikołaja w Chwaliszewie. O tym kroku dowiedzieli się niedawno, bo 9 marca.

„Biskup Kaliski w dniu 9 marca br. dokonał następujących zmian personalnych: Ksiądz Arkadiusz Hajdasz zwolniony z urzędu proboszcza parafii w Chwaliszewie” – to komunikat zamieszczony na stronie internetowej Kurii. W ubiegłą niedzielę proboszcz pożegnał się z parafianami. – My się z nim nie żegnaliśmy. My mu dziękowaliśmy. W niedzielę kościół tonął we łzach. Wszyscy płakaliśmy, bo przez cztery lata posługi w naszej parafii proboszcz zrobił bardzo dużo. Sprawdzał się w tej roli. Wyremontował kościół, zaangażował lokalną społeczność w sprawy kościoła, zintegrował nas – powiedział nam jeden z parafian, który powiadomił naszą redakcję o wizycie u biskupa. – Chcemy załatwić tę sprawę z biskupem polubownie i na spokojnie. Chcemy dowiedzieć się, jakie były powody odwołania proboszcza i co teraz z nim będzie, bo według nas został on wyrzucony na bruk, pozbawiony środków do życia – mówiła jedna z parafianek.

Wierni gotowi byli urządzić przed Kurią pikietę, jeśli nie udałoby się dojść do porozumienia z biskupem, stąd decyzja o poinformowaniu naszej redakcji o wizycie w Kaliszu. – Mamy napisany protest. Jeśli ksiądz biskup pozostawi nas z wątpliwościami to go odczytamy – dodali parafianie. Do tego jednak nie doszło. Biskup najwyraźniej przekonał wiernych do powodów swojej decyzji. – Sprawa jest wyjaśniona. Nie będziemy nic więcej komentować. To dla dobra nas wszystkich – powiedzieli nam parafianie z Chwaliszewa po opuszczeniu Kurii.

Co dokładnie usłyszeli parafianie? Tego nie chcą zdradzić. Żadnych informacji nie mogliśmy uzyskać również w kaliskiej Kurii. Od poniedziałku dzwoniliśmy tak wiele razy, ale telefon albo milczał, albo nie było kompetentnej osoby. Wiadomo tylko tyle, że ksiądz Hajdasz został przeniesiony do innej parafii.

Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/