Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 maj 2021 Godzina:
imieniny: Karena, Beatus

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Wąskotorówką ze Zbierska do Opatówka? Plany reaktywacji ciuchci

Wąskotorówką ze Zbierska do Opatówka? Być może już niedługo. Takie plany mają Starostwo Powiatowe w Kaliszu oraz gminy, przez, które biegną tory. Żeby wydłużyć trasę, która obecnie przebiega od Zbierska przez Petryki do Złotnik konieczne jest odtworzenie torów w miejscowości Florentyna. Są jednak chęci i deklaracje, by to zadanie zrealizować.

Kolejka jeździ w wakacje. Jednak na trasie krótszej niż to możliwe. Ze względu na brak przejazdu przez drogę wojewódzką w miejscowości Florentyna, gdzietory zostały usunięte, przejazdy na terenie gminy Opatówek nie są realizowane. Jej władze deklarują pomoc rzeczową i finansową, a wsparcie Towarzystwo Przyjaciół Opatówka, które kilka miesięcy temu zainicjowało pierwsze spotkanie w sprawie kolejki. - Ja nie wyobrażam sobie, żeby kolejka nie działa na terenie gminy Opatówek i nie była atrakcją tej gminy. Deklarujemy wsparcie finansowe. Być może również marszałek przekaże nam swoje wsparcie. Problem w gminie Opatówek jest wyłącznie związany z brakiem przejazdu przez drogę wojewódzką i to trzeba ustalić z Zarządem Dróg Wojewódzkich, kiedy się to może zmienić - mówi Sebastian Wardęcki, burmistrz Opatówka.

Wsparcia chce udzielić także gmina Stawiszyn. - Kolejka to nasz atut turystyczny, zarówno gmin, jak i powiatu kaliskiego. To ważne, żeby działała. Również deklaruję finansową  pomoc samorządu Stawiszyna. Od lat wspomagamy oczyszczanie terenu w pasie torów, więc współpraca układa się dobrze - dodaje Justyna Urbaniak Burmistrz Stawiszyna.

Dla powiatu kaliskiego to ważne dekalracje. - Bardzo liczymy na współpracę z samorządami, która od lat układa się wzorowo w naszym powiecie. Majątek, którym dysponujemy to 50 km torów oraz inne elementy infrastruktury kolejowej, w tym ponad 6 ha terenów w Turku. Ponosimy w związku z tym koszty związane z odprowadzaniem podatków oraz uiszczania opłat z tytułu użytkowania wieczystego. Cały ciężar remontów infrastruktury jest obecnie po stronie zarządcy kolejki- mówił podczas spotkania z radnymi wicestarosta Kaliski Jan Adam Kłysz.

Kolejka działa na terenie powiatu kaliskiego od 103 lat. Powstała w 1914 roku. W 2020 roku przeszła na użytek cukrowni Zbiersk. Do 1948 roku była kolejką powiatową dwóch połączonych powiatów tureckiego i kaliskiego. W 1948 roku władze PRL przejęły infrastrukturę.

Miesięczne dofinansowanie, które pozwoli na funkcjonowanie kolejki to około 21 tys. zł, co daje około 250 tys. zł rocznie na remont torów i podkładów na całym odcinku od Opatówka do Zbierska.

Obecnie z przejazdów wakacyjnych na trasie Zbiersk - Petryki korzysta około 300-500 osób podczas jednego weekendu. Rozmowy trwają. Władze powiatu do końca roku powinny podjąć decyzję, jak będzie wyglądać finansowanie kolejki wąskotorowej, ogłosić przetarg na zarządcę oraz  operatora i ustalić kwoty ewentualnych dofinansowańdo przewozów, które mogłyby być współfinansowaneprzez powiat oraz współpracujące w tej kwestii samorządy.

AW, Wioletta Przybylska, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/