Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Szukają nowych ognisk ASF. Trwają badania świń we wszystkich hodowlach na zagrożonym terenie

Czy Łaszków to jedyne miejsce afrykańskiego pomoru świń w naszym regionie? W promieniu 10 kilometrów od gospodarstwa, gdzie stwierdzono chorobę wyznaczono strefę zagrożenia i trwa pobór próbek krwi od zwierząt. Gdyby się okazało, że ASF się rozniosło konieczna będzie likwidacja kolejnych stad, a to może oznaczać poważne konsekwencje dla egzystencji gospodarstw i współpracujących z nimi firm.

Pojawienie się ASF w regionie kaliskim jest zaskoczeniem dla rolników i służb weterynaryjnych. Najbliższe ognisko tej choroby oddalone jest o 100 kilometrów, więc na tyle daleko, że raczej nie ma związku z wykryciem afrykańskiego pomoru świń w Łaszkowie w gminie Blizanów. Skąd zatem tam choroba zagrażająca dzikom oraz świniom? Jeszcze nie wiadomo, ale teren w odległości 10 kilometrów od zainfekowanego gospodarstwa został objęty rygorem sanitarnym – przez najbliższe 45 dni zwierzyna z tego rewiru nie może być sprzedana i wszystkie chlewne zwierzęta będą przebadane. - Dotyczy to nie tylko naszej gminy, ale i ościennych, także z powiatu pleszewskiego – mówi Sławomir Musioł, wójt gminy Blizanów. - W bezpośrednim sąsiedztwie tego gospodarstwa nie ma większych hodowli, ale już w miejscowościach obok Łaszkowa są takie, gdzie jest po kilkaset tuczników i macior. I są to nowoczesne, rodzinne gospodarstwa, więc konieczność likwidacji stada może oznaczać być albo nie być dla tych rolników, którzy by egzystować i spłacać kredyty, muszą mieć ciągłość pracy.

Dlatego gmina skierowała wszystkie dostępne środki na likwidację ogniska i zahamowanie rozprzestrzeniania się pomoru. Teren wyznaczony przez służby weterynaryjne jako zagrożony ASF został oznakowany.

Choroba jest bezpieczna dla ludzi i innych zwierząt, ale dla świń jest śmiertelna i nie ma na nią lekarstwa, a jedynym sposobem na pozbycie się jej jest ubój całego stada i dezynfekcja chlewów.  Tak było w przypadku Łaszkowa.

ASF przenoszą przede wszystkim dziki. 

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/