Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Szacują straty po sierpniowej wichurze. Zniszczonych 36 hektarów lasów

Sierpniowa wichura uszkodziła 36 hektarów lasów na terenie powiatu kaliskiego. Kilkanaście to zniszczenia całkowite – to wstępne szacunki komisji powołanej przez starostę kaliskiego. Jej członkowie przez kilka dni odwiedzali gospodarstwa, których właściciele złożyli wnioski o przyznanie pomocy po nawałnicy. Wichura przeszła nad naszym regionem w ubiegłym miesiącu.

Komisja odwiedziła 30 gospodarstw. Wiatr, częściowo lub całkowicie, uszkodził prawie 36 hektarów lasów w gminach Opatówek i Brzeziny. Najczęściej dotyczy to kilkudziesięcioletnich nasadzeń. - Jest to powierzchnia około 36 hektarów, z czego niewiele ponad 16 to są zniszczenia całkowite, gdzie będzie musiała być odnotowana całkowita odnowa tych lasów. W tej chwili czekamy na wytyczne z Ministerstwa Środowiska dotyczące oszacowania samych szkód, nie terytorialnych tylko tych finansowych – wyjaśnia Jan Adam Kłysz, wicestarosta kaliski. - W niektórych przypadkach będzie trzeba dokonać również wycinek drzewostanu połamanego, niekiedy nie można tam wejść, być może będą potrzebne prace specjalistycznych firm. To też są koszty, będziemy się starać tak oszacować, by wszelkie straty były rolnikom pokryte.

Są miejsca, do których komisja jeszcze nie dotarła ze względu na brak drogi dojazdu do zniszczonych lasów. Wytyczne z Ministerstwa Środowiska pozwolą na ustalenie sposobu pomocy. Najprawdopodobniej, w przypadku dużych strat, rolnicy będą mogli liczyć na pomoc w porządkowaniu i odtworzeniu lasów. Przy niewielkich będą mieli zlecone prace pielęgnacyjne. Nawałnica nad naszym regionem przeszła z 10 na 11 sierpnia. Najbardziej ucierpiały gminy Opatówek, Brzeziny i Blizanów. Oprócz połamanych drzew, wiatr wiejący momentami z prędkością przekraczającą 100 km/h, uszkodził budynki mieszkalne i gospodarcze oraz infrastrukturę. Wichurze towarzyszyły ulewa.

AW, zdjęcia arch.  

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/