Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Święty Jan Paweł II patronem

Jan Paweł II został patronem Szkoły Podstawowej w Moskurni. Papieża Polaka wskazali sami uczniowie i ich rodzice. W czasie uroczystości, którą rozpoczęła msza święta, młodzież przypomniała najważniejsze przesłania, które do wiernych w czasie swojego pontyfikatu kierował św. Jan Paweł II.

Niedzielna uroczystość to finał wielomiesięcznych przygotowań. W 2012 r. społeczność Szkoły Podstawowej w Moskurni podjęła starania o nadanie imienia szkole. W międzyczasie placówka organizowała konkursy i różne przedsięwzięcia związane z życiem i działalnością Jana Pawła II. 10 maja 2016 r. Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski wystąpili do Rady Gminy Koźminek z wnioskiem o nadanie szkole imienia św. Jana Pawła II. Decyzja zapadła 9 czerwca 2016 r.

Uroczystość nadania imienia naszej szkole św. Jana Pawła II poprzedziła msza święta w kościele św. Małgorzaty w Gaci Pawęzowej, której przewodniczył Biskup Senior Stanisława Napierała. W trakcie mszy poświęcony został nowy sztandar szkoły. - Dobrze, że wybraliście Jana Pawła II. Taki patron zobowiązuje. Starajcie się postępować godnie, jak przystało na tych, którzy mają za patrona największego z rodu Polaków – mówił biskup do młodzieży i pedagogów. - Bądźcie dumni, że macie takiego patrona, ale też bądźcie odpowiedzialni. Taki patron zobowiązuje. Starajcie się postępować godnie, jak przystało na tych, którzy mają za patrona największego z rodu Polaków.

Po mszy świętej goście wraz z nauczycielami, przedszkolakami, uczniami i rodzicami przeszli do szkoły, gdzie odsłonięta i poświęcona została tablica upamiętniająca patrona. Część oficjalna rozpoczęła się uroczystym odczytaniem przez przewodniczącego Rady Gminy Koźminek Jacka Wolniaczyka aktu nadania imienia naszej szkole. Ważnym momentem uroczystości było przekazanie przez przedstawicieli rodziców na ręce dyrektor szkoły sztandaru  z misternie wyhaftowanym wizerunkiem Jana Pawła II oraz wymownym cytatem: „Każde dziecko jest słońcem, które wschodzi”. Potem  nastąpiła uroczysta ceremonia wręczenia sztandaru społeczności szkolnej, jako symbolu patriotyzmu, honoru i jedności. Następnie przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Całość uświetniła Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka. Gościom biorącym udział w nadaniu imienia szkole, jej uczniowie zaprezentowali widowisko pt. „Piotr”, które było metaforą ludzkiego życia. Poszczególnym scenom towarzyszyły słowa Jana Pawła II zaczerpnięte z „Tryptyku Rzymskiego”. Zwieńczeniem części artystycznej był występ szkolnego chóru „Subito” w bogatym repertuarze pieśni papieskich.  Na zakończenie uroczystości goście wpisali się do pamiątkowej księgi oraz obejrzeli wystawę poświęconą działaniom szkoły związanych z patronem.

AW, Kamila Raźniewska, Magdalena Ziółkowska, SP w Moskurni

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/