Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Święto Powiatu Kaliskiego połączone z nadaniem praw miejskich dla Opatówka

18-lecie Samorządu Powiatu Kaliskiego świętowano wraz z uroczystościami nadania praw miejskich dla Opatówka. To historyczny moment dla powiatu i gminy Opatówek. W czasie uroczystości nadano medale "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego" i wręczono tytuł "Osobowość Powiatu Kaliskiego" i "Przyjaciel Powiatu Kaliskiego".

Święto Powiatu Kaliskiego to zawsze okazja do podziękowań za współpracę. O relacjach z samorządami gminnymi, ale też wojewódzkim czy miastem mówił Krzysztof Nosal, starosta kaliskie, który w swoim wystąpieniu przytoczył cytat Martina Bubera „Świat, w którym żyjemy, powstaje z jakości naszych relacji”. - Osobiście martwi mnie obecna sytuacja, bo widzę, że zamiast tworzyć, niszczone są relacje, które zostały zbudowane, często ogromnym wysiłkiem. Do samorządu, jakże cenionego przez Polaków, wkrada się niepokój o jego przyszłość i wzrasta on z każdą wypowiedzią rządzących. Najbardziej udaną reformą po 1989 roku, jest reforma samorządowa. I to nie jest tylko opinia samorządowców. Pozwólcie nam dalej wytrwale pracować dla naszych małych Ojczyzn – podkreślił starosta. - Powiat kaliski wraz z jedenastoma gminami powiatu czuje się jak w prawdziwej drużynie, w której mamy szansę zwyciężać razem jako zespół. My potrafimy budować mosty, a nie mury. Dziękuję za te współpracę samorządowcom z gmin powiatu kaliskiego, Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej oraz Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Dziękuję Radnym Rady Powiatu Kaliskiego wszystkich kadencji na czele z przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego obecnej kadencji-  Mieczysławem Łuczakiem oraz Benedyktem Owczarkiem Radnym, który jest od początku istnienia powiatu radym wszystkich kadencji- mówił Krzysztof Nosal.

Starosta podziękował za współpracę również Zarządowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu za ważne dla ochrony środowiska inicjatywy, za to, że przez kolejne lata możemy korzystać ze środków na termomodernizacje, usuwanie azbestu czy edukację ekologiczną. Słowa podziękowania skierowane były również do każdej ochotniczej straży pożarnej, kół gospodyń wiejskich, kapeli ludowych, orkiestr dętych, które tak pieczołowicie kultywują tradycje naszego regionu i pomagają  przy organizacji wydarzeń.

Starosta w przemówieniu zwrócił uwagę na dobrą współpracę z przedsiębiorcami, rolnikami, ogrodnikami, których produkty znane są na rynkach krajowych i zagranicznych. Podziękował również za zaangażowanie działaczom i klubom sportowym oraz  swojemu zespołowi urzędników, który jak podkreślił, jest tak samo zgrany jak zespół samorządowców. Starosta zaznaczył, że nie byłoby osiągnięć,  gdyby nie ci wszyscy ludzie wokół.

W trakcie uroczystości Sebastian Wardęcki, burmistrz Miasta i Gminy Opatówek z rąk Marleny Maląg, wicewojewody wielkopolskiego, otrzymał akt nadania praw miejskich i list gratulacyjny od Premier RP Beaty Szydło. Po przemówieniach i gratulacjach okolicznościowe „Sto lat” odśpiewali wszyscy uczestnicy święta przy akompaniamencie  Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rajska pod dyrygenturą Adriana Wałowskiego.

Podczas Święta Powiatu Kaliskiego wręczono medale „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”. Otrzymała go m.in. Elżbieta Aleksander w uznaniu za  szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju kultury, jej promocję w kraju i poza granicami. Drugi Medal „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” otrzymał Wieńczysław Prokop w uznaniu za długoletnią służbę, bohaterstwo i odwagę podczas akcji ratowniczych oraz wyróżniającą się działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu kaliskiego.  Trzeci wręczono Towarzystwu Przyjaciół Opatówka  w uznaniu za pielęgnowania wartości historycznych gminy i organizacji wielu wydarzeń kulturalnych kultywujących tradycję powiatu kaliskiego.

Starosta kaliski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego wręczyli Tytuły „Osobowość Powiatu” przyznane przez Zarząd Powiatu Kaliskiego.

Tytuł „Osobowość Powiatu” nadano Mariuszowi Ziętkowi za  propagowanie idei szlachetnego współzawodnictwa wśród młodzieży i zaangażowanie w kwestii rozwoju sportu na terenie powiatu kaliskiego oraz promocji powiatu na arenie międzynarodowej.

Tytuł „Osobowość Powiatu” w podziękowaniu za wkład artystyczny podczas organizacji imprez promujących powiat kaliski oraz edukację kulturalną dzieci i młodzieży otrzymali Piotr i Aurelia Sieraszewscy.

Tytuł „Osobowość Powiatu” w uznaniu za pracę twórczą bazującą na tradycyjnym rękodziele, która wpływa na pozytywny wizerunek powiatu kaliskiego przyznano Zdzisławowi Gotfrydowi.

Tytuł  „Osobowość Powiatu”  w uznaniu za gotowość niesienia bezinteresownej pomocy oraz zaangażowanie podczas zbiórki środków w ramach akcji “Zuzia nokautuje raka” otrzymał Piotr Stasiak.

Tytuł „Przyjaciel Powiatu” za działania na rzecz rozwoju powiatu w dziedzinie ochrony środowiska oraz wspieranie akcji związanych z edukacją ekologiczną i rozbudową infrastruktury powiatowej  otrzymali nadleśniczy Nadleśnictwa Kalisz Wiesław Chojnacki i zastępca nadleśniczego Mirosław Niczyporuk. Tytuł nadał Zarząd Powiatu Kaliskiego.

Tytuł „Przyjaciel Powiatu” za wspieranie i promocję szkół noszących imię Jana Pawła II oraz działalność kulturalną i  charytatywną na rzecz mieszkańców powiatu kaliskiego nadano Ninie Adamczewskiej Przewodniczącej Zarządu Rady Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Diecezji Kaliskiej

Muzyczną oprawę wydarzenia zapewniła Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rajska pod dyrygenturą Adriana Wałowskiego. Muzycznie gości witała Kapela „Sami swoi”, natomiast na koniec Święta Powiatu wystąpiła Hanna Świeszyńska i Kwartet Rampa.

AW, W.Przybylska, fot. P. Przybylski/ M.Kraszkiewicz

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/