Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Rehabilitacja na świeżym powietrzu - nowa propozycja na Wolicy

Ścieżka zdrowia to nowy element rehabilitacji dla pacjentów z problemami układu oddechowego, którzy trafiają do szpitala w Wolicy. W otaczającym placówkę sosnowym lesie ustawiono specjalne przyrządy, które uzupełniają dotychczasową terapię. Ze ścieżki zdrowia chętnie korzystają też pacjenci pozostałych oddziałów szpitala oraz odwiedzający ich goście.   

Pobyt na Oddziale Rehabilitacyjnym trwa trzy tygodnie. Zaczyna się od oceny zdrowia. Wykonywana jest gazometria, spirometria i test wydolnościowy. Na ich podstawie opracowywana jest terapia dobrana do indywidualnych potrzeb chorego, która pozwala na zwiększenie wydolności osób z problemami układu oddechowego.

Tradycyjne zajęcia rehabilitacyjne dla pacjentów szpitala w Wolicy  


- Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem to wiele elementów: masaż, fizykoterapia, inhalacje, które powodują, że pacjent po pobycie u nas funkcjonuje lepiej. Ma lepszą wydolność, ma lepsze wykorzystanie swoich możliwości oddechowych, ma lepszy komfort oddychania i lepszy komfort życia – wyjaśnia Krzysztof Szubert, ordynator Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej szpitala w Wolicy. – Po trzech tygodniach robimy kolejną ocenę zdrowia i parametry zawsze się poprawiają.

Każdy pacjent musi przejść badania spirometryczne  


Od kilku miesięcy do dyspozycji pacjentów jest też ścieżka zdrowia. To kilkanaście różnego rodzaju przyrządów, które stanęły w sosnowym lesie okalającym szpital. Zajęcia odbywają się gdz tylko pozwala na to pogoda i zdrowie pacjentów.

 

- Uważam, że to jest bardzo dobra forma rehabilitacji. Zajęcia odbywają się w  lesie sosnowym, na świeżym powietrzu, a to dodatkowy plus  - mówi Teresa Fiechowska, pacjentka szpitala w Wolicy, która z powodu astmy znalazła się na Oddziale Rehabilitacyjnym.  

 

 Według Teresy Fiechowskiej, ścieżka zdrowia to doskonałe połączenie zajęć rehabilitacyjnych z ruchem na świeżym powietrzu  

Mikroklimat w Wolicy jest taki sam jak np. w Rabce, która jest ośrodkiem sanatoryjnym. Dlatego zajęcia na świeżym powietrzu, na specjalnie do tego dostosowanych przyrządach, dodatkowo przyczyniają się do poprawy zdrowia chorych – dodaje Sławomir Wysocki, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy.

- Ścieżka zdrowia było potrzebne jako uzupełnienie leczenia. Dodatkowym plusem jest to, że pacjenci mogą również sami ćwiczyć na wolnym powietrzu. Każde stanowisko jest opisane. Wyjaśnione jest, jak należy wykonywać ćwiczenia. I pacjenci to robią. To także pewnego rodzaju atrakcja, bo obok pacjentów z Oddziału Rehabilitacyjnego, ćwiczą chorzy z innych oddziałów oraz osoby niebędące pacjentami.  

 

Plan stworzenia ścieżki zdrowia pojawił się kilka lat temu. Projekt udało się zrealizować dopiero niedawno. Każdy z przyrządów do ćwiczeń został opracowany przez ordynatora Oddziału Rehabilitacji Pulmonologicznej i rehabilitanta. Całość kosztowała 35 tysięcy złotych. Środki pochodziły z pieniędzy placówki.  

AW, zdjęcia autor 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/