Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Ptasia grypa szaleje: w powiecie kaliskim już 20 ognisk i 400 tysięcy sztuk wybitego drobiu

W ciągu dwóch tygodniu wybito 400 tysięcy sztuk drobiu. Wszystko z powodu ptasiej grypy, której w powiecie kaliskim potwierdzono już 20 ognisk. Walka zaczyna się także w powiecie ostrzeszowskim, gdzie właśnie potwierdzono pierwszy przypadek zabójczego dla drobiu wirusa.

W piątek badania potwierdziły nowe ogniska ptasiej grypy w powiecie kaliskim. W sumie na trzech fermach. Jeszcze w czwartek było ich 16.

Wirus zaatakował fermy w Nowym Karolewie, gdzie wybito 15 tysięcy sztuk kaczek, Bystrku, w którym konieczne było gazowanie 30 tysięcy indyków i w Podzborowie; tam taki sam los spotkał 60 tysięcy kaczek i kogutków.

Drobiarstwo to jedna z podstawowych gałęzi rolnictwa w powiecie kaliskim, który w regionie jest potentatem w hodowli ptaków do celów spożywczych. Tak duża wykrywalność ptasiej grypy na tutejszych fermach spowodowała, że wojewódzki lekarz weterynarii w Poznaniu skierował do Kalisza lekarzy, którzy mają ustalić, skąd wirus przywędrował. Według jednej z teorii H5N8 mógł kryć się w słomie używanej jako ściółka.

Gospodarstwa są prowadzone przez osoby spokrewnione ze sobą, więc wirus może być przenoszony na odzieży – powiedział Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii. – Inną drogą transmisji mógł być silny wiatr, który przed powstaniem ognisk wiał na zagrożonym terenie.

Żeby nie dochodziło do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa gazowane są ptaki w fermach z potwierdzonym zakażeniem oraz stada kontaktowe. W sumie przez dwa tygodnie wybito 400 tysięcy sztuk drobiu. W strefach zapowietrzonej i zagrożonej jest 100 ferm. 

Ptasią grypę wykryto też w stadzie w Granowie - Pustkowiu. Jest to pierwszy przypadek zachorowania w powiecie ostrzeszowskim. Konieczne było wybicie 10 tysięcy sztuk kaczek. Z informacji przekazanych przez Andrzeja Żarneckiego wynika, że w okolicy znaleziono też padłe myszołowy i gawrona. Badania ptaków w Państwowym Instytucie Weterynarii w Puławach wykażą, czy dzikie ptaki też były zakażone. Bardzo często właśnie takie ptactwo przenosi chorobę do stad zamkniętych.

Choroba ludziom nie zagraża, ale dla ptaków jest śmiertelnie niebezpieczna. Kiedy zaatakuje stado hodowlane konieczne jest wybicie wszystkich sztuk drobiu znajdujących się w fermie.

AW, fot. pixabay 

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/