Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Grażyna, Joachim

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Profilaktyka raka głowy i szyi - w Wielkopolsce rusza nowy program

W Wielkopolsce rusza nowy program profilaktyczny, którego celem jest edukacja i wczesna diagnostyka nowotworów głowy i szyi. Oprócz badań będą prowadzone też szkolenia lekarzy laryngologów. Bezpłatne konsultacje będą prowadzone m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Program jest finansowany z pieniędzy Samorządu Województwa Wielkopolskiego. 

Koordynatorem programu realizowanego na terenie całego województwa jest Wielkopolskie Centrum Onkologii. Opracował go profesor Wojciech Golusiński. To projekt pionierski w skali całego kontynentu. Powstał na podstawie wytycznych Polskiej Grupy Badań Nowotworów i Szyi oraz EHNS (European Head & Neck Society).

Głównym celem programu jest edukacja na temat czynników ryzyka oraz objawów nowotworów głowy i szyi, a także badania laryngologiczne osób z grup podwyższonego ryzyka. Badania będą bezpłatne, a wizyta u specjalisty laryngologa nie będzie wymagać skierowania od lekarza rodzinnego. Do programu przystąpiły wszystkie szpitale podległe Samorządowi Województwa Wielkopolskiego: Wielkopolskie Centrum Onkologii, Szpital Wojewódzki w Poznaniu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Koninie, Szpital Specjalistyczny w Pile, Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu – placówki podległe Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Oprócz samej edukacji i profilaktyki w gabinetach będą prowadzone szkolenia dla lekarzy laryngologów.

Nowotwór głowy i szyi należy do 6 najczęściej występujących w naszym kraju. Mimo dużej liczby zachorowań wiedza o nim jest ciągle znikoma. W 2005 roku odnotowano 5 tysięcy przypadków, a trzy lata później już dwukrotnie więcej. Dane z 2010 roku pokazują, że nowotwory złośliwe głowy i szyi to 9% wszystkich zachorowań na raka wśród mężczyzn i 5% u kobiet. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem.

Rak atakuje nos i zatoki przynosowe, jamę ustną, język, podniebienie, wargi, gardło, krtań, gruczoły ślinowe, tarczycę i uszy. W grupie ryzyka są palacze, osoby nadużywające alkoholu oraz nosiciele wirusa HPV.

AW, zdjęcie UMWW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/