Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Wielisława, Wiesław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Powrót do przeszłości - Opatówek ma swoją kronikę filmową

Dawne targowisko na rynku, otwarcie Muzeum Historii Przemysłu czy imprezy świętojańskie – wszystko to w latach 90. zarejestrował amatorską kamerą Roman Wardęcki z Opatówka. W ten sposób powstała niezwykle cenna dziś kronika filmowa tej miejscowości. Nagrania odtworzono w minioną sobotę w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku.

Kronika nie powstałaby, gdyby nie Roman Wardęcki – członek Towarzystwa Przyjaciół Opatówka. To on stworzył niezwykle cenne dla opatowian materiały filmowe. Amatorskie nagrania zostały przekazane do firmy, która opracowała na ich podstawie pierwszy film wideo. W kolejnych latach Roman Wardęcki nagrywał swoją kamerą wydarzenia, które miały miejsce w Opatówku. Filmy były wzbogacane ciekawymi, dowcipnymi komentarzami Romualda Rogozińskiego, podkład muzyczny wybierała Jadwiga Miluśka-Stasiak, która służyła także jako pomocnik w czasie nagrywania materiałów filmowych.

Tak powstały kroniki wydarzeń z lat 1991-1996, które po upływie ćwierć wieku są cennym i bardzo ciekawym materiałem historycznym. Dzięki filmom, które zaprezentowano w sobotę w  miejscowej bibliotece można było ponownie uczestniczyć w wielkiej uroczystości otwarcia Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, zajrzeć do sklepów, obserwując nowe zjawisko, jakim była wówczas wolna konkurencja w handlu, powrócić na targowisko na rynku w Opatówku, towarzyszyć białoruskim handlowcom i ukraińskim robotnikom budującym szklarnie. Widzowie wysłuchali też ówczesnego wójta - Czesława Jaśkiewicza, który przedstawił plany telefonizacji gminy i przyglądali się pracy robotników zakopującym w ziemi światłowody. Razem z członkami Towarzystwa Przyjaciół Opatówka zwiedzali Wielkopolskę oraz przypomnieli sobie Wądoły z ich niepowtarzalnym urokiem i świeżością zieleni. Byli obecni na uroczystościach szkolnych i na imprezach świętojańskich. Słuchali występów orkiestr, zespołów młodzieżowych i chórów ludowych.

Kroniki filmowe nie były jedyną atrakcją wieczoru. Projekcji towarzyszyła wystawa fotografii powojennego Opatówka i jego mieszkańców zorganizowana w holu biblioteki. W czytelni przygotowano wystawę przedmiotów z okresu PRL. 

MG, fot. UG w Opatówku

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/