Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 02 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Paulina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Nowoczesny ambulans RTG w Wolicy. Rocznie bada 10 tysięcy osób

10 tysięcy osób rocznie korzysta z jedynego w Wielkopolsce przewoźnego aparatu cyfrowego RTG, który posiada szpital w Wolicy. Pojazd dociera do najodleglejszych zakątków naszego województwa i umożliwia sprawdzenie stanu zdrowia pacjentom, którzy mają utrudniony dostęp do tego typu badań. U 1300 osób lekarze wykrywają różnego rodzaju schorzenia układu oddechowego. Przeważa rak płuc.   

Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy pod Kaliszem od 7 lat realizuje autorski program profilaktyki schorzeń układu oddechowego. Każdego dnia specjalny autobus wyposażony w nowoczesny aparat cyfrowy RTG, wyrusza w trasę i dociera tych miejscowości w Wielkopolsce, których mieszkańcy, ze względu na odległość do specjalistycznych przychodni, zapominają o profilaktyce związanej z chorobami płucnymi.

  

- W ten sposób, już od 7 lat, badamy rocznie około 10 000 mieszkańców regionu. Badanie RTG jest uzupełniane spirometrią oraz edukacją mieszkańców danego obszaru w postaci pogadanek, którym towarzyszy rozdawnictwo materiałów na temat profilaktyki schorzeń układu oddechowego. U okło 13% badanych stwierdzamy zmiany chorobowe, z czego 60% to nowotwory – mówi Sławomir Wysocki, dyrektor szpitala w Wolicy. - Program uratował życie wielu ludziom. Cieszy się ogromną popularnością, czego dowodem są liczne podziękowania od wójtów i samych pacjentów.

Według rocznych statystyk 45% pacjentów trafiających do pulmonologa ma wykrywanego raka płuc, a powyżej 10% pacjentów ma diagnozowaną gruźlicę. Gwałtownie przybywa pacjentów z tzw. przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Ze względu na małą wykrywalność, rocznie w Polsce na POChP umiera 17 000 osób, a 25 000 przechodzi na rentę chorobową. Kolejne miejsca zajmują: astma, zespoły serca płucnego czy zapalenie płuc.


Od kilku miesięcy placówka dysponuje nowoczesnym ambulansem, który zastąpił wysłużonego i leciwego "ogórka" z 1978 roku. Dzięki temu, że samochód jest nowy, badania będą realizowane także zimą. Pojazd kosztował 900 000 zł. 600 000 to wkład własny szpitala, pozostałe pieniądze pochodziły z Urzędu Marszałkowskiego, który również finansuje program profilaktycznych badań schorzeń układu oddechowego. Podobny ambulans, jednak z mniej dokładną aparaturą, jest jeszcze jedynie w Białymstoku.

AW, zdjęcia Iwona Raszke, WS ZZOS  ChPiG w Wolicy

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/