Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 04 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Bratumiła, Krystian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Nowe przedszkole- jedyna taka placówka w południowej Wielkopolsce ZDJĘCIA

Przestronne, dobrze wyposażone, spełniające wszystkie wymogi z bogatym zapleczem. W Opatówku oddano jedyne w tej części Wielkopolski nowe przedszkole. Budowa placówki trwała rok i kosztowała ponad 5 milionów złotych. Przedszkole pomieści 200 maluchów z terenu gminy, w której w sumie funkcjonuje 5 takich miejsc.

Jeszcze pachnie farbą, gdzieniegdzie potrzebne są niewielkie prace wykończeniowe, jak malowanie bajkowych postaci na ścianach w korytarzach i salach, ale zaledwie rok od rozpoczęcia budowy,  przedszkole udało się oddać do użytku. -  W starym mięliśmy bardzo dobrą bazę dydaktyczną, ale niestety złe warunki.  Małe sale, wąskie korytarze, jedną łazienkę, na plac zabaw musieliśmy dochodzić kilkanaście metrów. – wspomina Zdzisława Pawliczak, dyrektor Publicznego Przedszkola „Wesoły Smyk” w Opatówku. - Natomiast tutaj mamy przepiękne duże sale, łazienkę przy każdej z nich, olbrzymią stołówkę, gdzie dzieci będą mogły wspólnie zjadać posiłki, plac zabaw, co jest bardzo istotne tuż przy przedszkolu. Pomieszczenia socjalne, mamy gabinet logopedyczny, gabinet medyczny. - wymienia zalety dyrektorka przedszkola. 

Stare przedszkole mieściło się w kamienicy w centrum miasta. Nowe powstało tuż przy kompleksie szkolno – sportowym. Obiekt ma 2 tysiące metrów kwadratowych.  -  Obiekt kosztował 5 milionów 300 tysięcy złotych. Rozpoczęliśmy budowę równo rok temu w okresie wakacyjnym, czyli jak na nasze warunki powstał w ekspresowym tempie – wyjaśnia Sebastian Wardęcki, burmistrz Miasta i Gminy Opatówek. -  Jako gmina pozyskaliśmy dwa granty unijne na dofinansowanie tej inwestycji. Jeden grant to gran związany z samą budową, gdzie otrzymaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego 1 milion złotych, to była maksymalna kwota o jaką mogliśmy się starać. A drugi to grant tzw. miękki na początkowe funkcjonowanie obiektu, utrzymanie tego obiektu przez pierwszy okres i tutaj otrzymaliśmy 500 tysięcy złotych. - mówi burmistrz. 

W nowym obiekcie od poniedziałku swoją przygodę z nauka rozpocznie 200 maluchów z terenu gminy Opatówek. -  W sumie mamy 354 przedszkolaków – wylicza Krzysztof Dziedzic, sekretarz MiG Opatówek. Gmina Opatówek posiada 4 przedszkola, to nowoczesne na 200 osób, oraz trzy, które są zarejestrowane jako oddziały przedszkolne Chełmce, Rajsko i Tłokinia,  też zorganizowane kilka lat temu ze środków unijnych na terenie gminy. Niemal wszystkie chętne dzieci z naszego terenu trafiają do przedszkoli, mają zagwarantowane w nich miejsce. - dodaje sekretarz.

W tym roku Opatówek wyróżnia się na tle południowej Wielkopolski. Jest jedynym samorządem, który wybudował taki obiekt. – W kilku innych były przeprowadzone gruntowne remonty lub rozbudowy istniejących placówek, ale nowe przedszkole powstało tylko tutaj – zdradza Wioletta Słupianek, dyrektor kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

AW, zdjęcia autor  

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/