Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 06 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Nikola, Jarogniew

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Nasi wójtowie – rekordziści w piątce najdłużej rządzących w Polsce

Najpierw byli naczelnikami gmin, a od momentu transformacji po dziś dzień rządzą nimi jako wójtowie. Józef Podłużny z gminy Godziesze Wielkie i Jerzy Matuszewski, wójt Mycielina piastują ten urząd już od 30 lat. Są jednymi z pięciu włodarzy – rekordzistów w Polsce.

Od lewej: Józef Podłużny i Jerzy Matuszewski

Józef Podłużny pracę jako naczelnik gminy Godziesze Wielkie rozpoczął 25 czerwca 1986 roku. Najpierw wybierała go rada, a od 2002 r. mieszkańcy w bezpośrednich wyborach samorządowych. I tak przez 30 lat. Jak to jest być wójtem z tak długim stażem? – Jest bardzo łatwo jeśli trafi się na taką wspaniałą grupę współpracowników. Dzięki nim wszystko jest łatwiejsze, a przez 30 lat naprawdę wiele się zmieniło – powiedział portalowi faktykaliskie.pl Józef Podłużny.

Czas biegnie nieubłaganie, jednak najdłużej panujący wójt w powiecie kaliskim nie myśli o emeryturze. Ma jeszcze kilka ważnych spraw do zrobienia. – W tej chwili realizujemy kilka bardzo ciekawych projektów. Jeden jest związany ze strażakami ochotnikami, jeszcze inny dotyczy aktywizacji osób starszych na terenie gminy – kontynuuje wójt Podłużny.

25 czerwca lokalna społeczność wyprawiła wójtowi Godziesz imprezę – niespodziankę (czytaj WIĘCEJ). Uroczystość czeka wkrótce także innego rekordzistę; 1 lipca 30-lecie pracy samorządowej będzie obchodzić wójt gminy Mycielin Jerzy Matuszewski. Zapowiada jednak, że ta kadencja będzie jego ostatnią. – Również przygotowujemy z okazji 30-lecia małą niespodziankę dla naszego wójta – zdradza nam jego zastępca Edward Wasik.

Jak mówi wójt dzisiejsza gmina, a to co było trzy dekady temu to zupełnie inne światy. - Gdy rozpoczynałem pracę w gminie nie było telefonu, porządnej szkoły ani drogi. Dziś mamy te sprawy uporządkowane dzięki ciężkiej pracy. To dzięki niej ludzie wybierali mnie na kolejne kadencje – mówi Jerzy Matuszewski, wójt gminy Mycielin.

Skąd bierze się tak duże zaufanie społeczne dla swoich włodarzy? Głównie charakterystyka gmin w których rządzą. Są to małe, typowo rolnicze gminy, w których wszyscy się znają i jeśli ktoś dobrze pracuje, ludzie to doceniają. – Nic samo nie przychodzi. Trzeba z ludźmi rozmawiać, słuchać ich potrzeb i w jak największym stopniu je realizować. Wójta nikt nikomu nie narzuca, jest wybierany przez ludzi. Sukces przychodzi z ciężkiej pracy – kontynuuje gospodarz gminy Mycielin.

Wójtowie z powiatu kaliskiego są jednymi z pięciu najdłużej urzędujących wójtów w Polsce. Do rekordzisty sporo im jednak brakuje. Najdłużej panującym włodarzem w kraju jest Henryk Krawczyk z Wręczycy Wielkiej na Śląsku. Swoją gminą rządzi od 42 lat.

MG, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/