Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Kupił Westerplatte dla Polski, a Kaliszowi wybudował szpital. Został patronem szkoły w Kamieniu ZDJĘCIA

Polska zawdzięcza mu Westerplatte, Kalisz szpital – wystarczy, by zasłużyć na pamięć kolejnych pokoleń, chociaż momentów w życiu Mieczysława Jałowieckiego, które warto znać jest zdecydowanie więcej. Mieszkańcy Kamienia, w którym spędził kilkanaście lat postanowili upamiętnić i przybliżyć polityka, społecznika i swojego krajana, nadając szkole jego imię. Wraz z uroczystością odsłonięto obelisk poświęcony inicjatorowi zakupu Westerplatte oraz promowano jego wspomnienia „Na skraju Imperium”, które spisał już po wojnie.

Postać stąd, chociaż do Kamienia przybył za głosem serca. Jego drugą żoną została właścicielka tutejszych dóbr Aniela Maria z Romockich primo voto Wyganowska, którą poślubił w 1922 roku. Ponieważ Mieczysław Jałowiecki lubił działać także po przeprowadzce w okolice Kalisza zaczął udzielać się społecznie.

W 1936 roku, jako prezes Związku Szpitali Kaliskich, doprowadził do wybudowania szpitala przy ul. Toruńskiej. Mieszkańcy regionu mogą leczyć się w tej placówce do dzisiaj – przypomina Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków, który z wykształcenia i zamiłowania jest historykiem, więc odkrywanie i przypominanie takich osób i wydarzeń jest jedną z absorbujących go rzeczy.

Dlatego pomysł, by patronem Szkoły Podstawowej w Kamieniu został Mieczysław Jałowiecki. Postać znacząca, która miała wpływ na losy kraju i miasta, ale raczej znana tylko części mieszkańcom gminy i miłośnikom historii. Nadanie placówce jego imienia to zapisanie w świadomości młodych osób, że ktoś taki żył. Urodził się jeszcze w Imperium Rosyjskim, był świadkiem dwóch rewolucji, dojścia do władzy bolszewików i dwóch wojen.

Kiedy zakończyła się pierwsza wojna światowa odegrał ważną rolę w historii naszego kraju. Był pierwszym przedstawicielem Polski w Wolnym Mieście Gdańsku, gdzie mieszkał w latach 1919-1921. Miasto było zdominowane przez Niemców, więc przyszło mu pracować we wrogim otoczeniu – przypomina Mariusz Zwoliński, redaktor wydawnictwa Czytelnik, które od dwóch dekad regularnie wznawia wydania wspomnień Mieczysława Jałowieckiego „Na skraju Imperium”. – W czasie kiedy mieszkał w Gdańsku dokonał chyba najsłynniejszego wyczynu, czyli kupił dla Polski skrawek ziemi u jednego z ujść Wisły do Zatoki Gdańskiej. Było to 1920 roku, później ten teren został nazwany Westerplatte.    

Szkoła Podstawowa w Kamieniu, z okazji nadania jej patrona, otrzymała także sztandar. Uroczystości połączono z piknikiem historyczno-ekologicznym, w trakcie którego uczestnicy mogli zobaczyć inscenizację związaną ze szlakiem bojowym 203 Pułku Ułanów Ziemi Kaliskiej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Mieczysław Jałowiecki w 1939 roku wyjechał do Anglii. Tam mieszkał do śmierci w 1962 lub 1963 roku. 

AW, zdjęcia KK, Mariusz Chojnacki

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/