Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 12 maj 2021 Godzina:
imieniny: Flawia, Wszemił

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Powiat

Już 16 ognisk ptasiej grypy w powiecie kaliskim!

Ptasia grypa nie daje za wygraną. W powiecie kaliskim wykryto już szesnaście ognisk tego wirusa, a właściciele kolejnych ferm czekają na wyniki badań hodowanego przez siebie drobiu. W ciągu niespełna dwóch tygodni konieczne było wybicie prawie 250 tysięcy sztuk ptaków hodowlanych. Dlatego służby weterynaryjne apelują do rolników o zachowanie zasad bioasekuracji, równocześnie przypominając, że ich zaniedbanie niesie ze sobą ogromne straty.

Ptasia grypa w powiecie kaliskim pojawiła się niespełna dwa tygodnie temu. Pierwszy przypadek wykryto na fermie kaczek w Szkurłatach w gminie Żelazków. Kolejny w gminie Opatówek, która jest jednym z największych skupisk hodowli ptaków w powiecie kaliskim i jak na razie jest epicentrum tej łatwo przenoszącej się wśród zwierząt i śmiertelnej dla nich choroby.

Obecnie mamy szesnaście ognisk w gospodarstwach położonych w gminie Opatówek i jedno ognisko w gminie Żelazków. Teraz czekamy jeszcze na wyniki z czterech gospodarstw, w których pobraliśmy próby do badań – podsumowuje Miłosz Bąkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Kaliszu.

Procedury w przypadku stwierdzenia ptasiej grypy są bezlitosne. Konieczne jest wybicie całego stada. W przypadku powiatu kaliskiego w ostatnich dniach zagazowano około 250 tysięcy sztuk drobiu.

Najliczniejszymi gatunkami są kaczki, które stanowią większość ognisk – dodaje Miłosz Bąkowski. – Mieliśmy dwa gospodarstwa z indykami i było jedno gospodarstwo, w którym mieliśmy kilkudniowe gąski.

Oprócz wybicia drobiu konieczna jest utylizacja pasz w gospodarstwie, w którym stwierdzono wirusa ptasiej grypy. Podobne procedury hodowca musi wdrożyć, pozbywając się obornika.  W większości gospodarstw, w których wykryto H5N8 były przestrzegane zasady bioasekuracji, o którą weterynarze ciągle apelują. Tylko wdrożenie odpowiednich zasad bezpieczeństwa może ustrzec gospodarstwo przed dramatem likwidacji stada.

Natomiast w tej chwili jest tak nieszczęśliwy okres, ponieważ są przeloty dzikich ptaków. Rozpoczęły się prace w polach i z tego, co się orientujemy to jest wiele powiązań rodzinnych między tymi gospodarstwami, a one są zlokalizowane blisko siebie – tłumaczy powody tak szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa na małym terenie szef kaliskich służb weterynaryjnych.

A wirusa przenoszą nie tylko ptaki, mogą także ludzie. Dlatego każdy kurnik powinien mieć zabezpieczone wszystkie okna i otwory, tak by nie dostały się przez nie dzikie zwierzęta. Także pasza dla drobiu hodowlanego powinna być trzymana w szczelnych silosach. Zasady bezpieczeństwa dotyczą też osób wchodzących na teren gospodarstwa. Każdy powinny przejść dezynfekcję na specjalnej macie, a przekraczając próg kurników musi mieć na sobie specjalny strój, który zdejmuje od razu po wyjściu.

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

AW, archiwum 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/