Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Jak Hiszpanie radzą sobie z suszą? Sprawdzą to przedstawiciele powiatu kaliskiego

Jak Hiszpanie radzą sobie z suszą? Tego chcą się dowiedzieć członkowie Lokalnej Grupy Działania „Kraina Nocy i Dni” działającej na terenie powiatu kaliskiego. Dlatego w ramach wsparcia, które LGD otrzymała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich nawiązali współpracę z podobną grupą działającą w tym kraju. Pierwsze efekty już są. Hiszpański system nawadniania zamontowano przy Dębie „Wolności” w Godzieszach Wielkich.

To bliźniacze drzewo dębu, który został posadzony tej w miejscowości 11 listopada 2014 roku, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dwulatek nie wytrzymał suszy i usechł. Na jego miejscu już pojawił się nowy - jak zapewnia wójt gminy i prezes LGD 7 „Kraina Nocy i Dni”, wyhodowany z tych samych nasion, co jego poprzednik. – Żeby nowe drzewko uchronić przed losem wcześniejszego, zastosowaliśmy hiszpański system nawadniania – wyjaśnia Józef Podłużny. - Obok drzewa jest wbita rura perforowana, która dostarcza zdecydowanie mniej wody, niż  drogą tradycyjną, ale ta trafia wprost w system korzeniowy.

Na tym czerpania wzorców z Hiszpanów nie koniec. Przedstawiciele LGD „Kraina nocy i Dni”, zrzeszającej dziewięć gmin powiatu kaliskiego, w ramach nawiązanej niedawno współpracy chcą odwiedzić ten gorący, południowy kraj. – Chcemy sprawdzić, jak hiszpańscy rolnicy, w warunkach permanentnie wysokiej temperatury, radzą dobie z suszą – zdradza Józef Podłużny. – Mam tylko nadzieję, że nie będzie odpowiedzi: „wodę czerpiemy z rzeki”.

Edukacyjna wizyta odbędzie się w przyszłym roku. W tym Hiszpanie przyjadą do Polski. Ich z kolei interesuje kulturalno-kulinarna strona działania LGD 7. Będą poznawać tradycyjne potrawy, obrzędy i przyglądać się działalności kół gospodyń wiejskich czy grup rekonstrukcyjnych. Są zainteresowani skansenami i muzeami, w tym Dworkiem Marii Dąbrowskiej w Russowie. Wezmą też udział w sierpniowych wojewódzko-diecezjalnych dożynkach w Liskowie.

AW, zdjęcie SZ w Godzieszach Wielkich

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/