Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Izba Pamięci Stawiszyna

Zdjęcia miasta i mieszkańców. Sceny z życia codziennego i ważnych wydarzeń. Miejsca, ludzie i świat, których już nie ma. Zostały na fotografiach. Do tego przedmioty, które towarzyszyły im przez całe życie, drobiazgi świadczące o profesji i wyznaniu. Wszystko to można obejrzeć w Izbie Pamięci Miasta i Gminy Stawiszyn. Muzeum poświęcone miastu z okresu dwudziestolecia międzywojennego otwarto w piątek. W ten sposób zainicjowano Dni Stawiszyna.

Izbę Pamięci usytuowano na pierwszym piętrze budynku OSP w Stawiszynie. Na jej potrzeby zagospodarowano pomieszczenie, które do tej pory służyło kameralnym spotkaniom lub było wynajmowane na okolicznościowe przyjęcia. Teraz będzie przypominać o przeszłości miasta. – Historia Stawiszyna jest długa i bogata. Tworząc Izbę, trzeba było jednak zdecydować się na jeden z okresów – mówi Grażyna Przybylska, która koordynowała prace przy jej powstawaniu. – Wybraliśmy dwudziestolecie międzywojenne, ponieważ wtedy w mieście silnie działało rzemiosło, towarzystwa i organizacje kulturalne i społeczne. Obok siebie, w zgodzie, żyli przedstawiciele różnych nacji. Duże zasługi na polu inicjatyw społecznych miała OSP, dlatego tutaj zlokalizowaliśmy Izbę Pamięci.

Jej powstanie było inicjatywą społeczną. Nad Izbą Pamięci, która przypominałaby konkretne osoby, miejsca i wydarzenia mieszkańcy pracowali kilka lat. – Propozycja od Grażyny Przybylskiej padła na początku kadencji. I chyba od tego momentu czyniliśmy starania, by pomysł nabrał realnych kształtów – mówi Justyna Urbaniak, burmistrz Miasta i Gminy Stawiszyn.

Przystosowanie do potrzeb Izby sali widowiskowej, która znajduje się w starej części remizy było możliwe dzięki wsparciu projektu przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli, które pozyskało na ten cel pieniądze z województwa.

AW, zdjęcia autor

  

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/