Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Dramatyczna sytuacja hodowców w powiecie kaliskim. Z powodu ptasiej grypy wybito już prawie milion sztuk drobiu

Zjadliwa grypa ptaków dziesiątkuje produkcję drobiarką w powiecie kaliskim. W 56 ogniskach wybito już prawie miliona sztuk drobiu. A to nie koniec: wirus nie odpuszcza, pojawiają się nowe zakażenia, co w konsekwencji pogrąża finansowo kolejnych hodowców. Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystosowała do ministra wniosek o pomoc w postaci postojowego dla tych gospodarstw, które nie mogą obecnie prowadzić produkcji drobiu.

Pierwsze ognisko ptasiej grypy wykryto 5 marca br. Od tego czasu choroba zdziesiątkowała produkcję drobiarską, będącą wizytówką powiatu kaliskiego. To tutaj znajdują się jedne z najnowocześniejszych gospodarstw drobiarskich w kraju.

Drobiarze w tym momencie przeżywają dramat finansowy. Od marca nie mogą prowadzić produkcji w swoich gospodarstwach specjalistycznych i nie ma na najbliższe miesiące perspektywy prowadzenia tej produkcji – powiedział w rozmowie z Radiem Poznań Mieczysław Łuczak, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Kaliszu. - Powiatowy Lekarz Weterynarii zgodnie z obowiązującymi przepisami wprowadził okres kwarantanny i ten okres wynosi 30 dni od ostatniego stwierdzonego ogniska, a te ogniska niestety cały czas pojawiają się na naszym terenie.

W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o tzw. postojowe dla drobiarzy i wyasygnowanie odpowiednich środków finansowych dla tych gospodarstw.

Są to jedne z najnowocześniejszych gospodarstw w naszym kraju, a one w tej chwili niestety muszą spłacać zaciągnięte kredyty na te nowoczesne obiekty. Z drugiej strony muszą też być przygotowane na ewentualne nowe wdrożenia do tych obiektów. Wnioskujemy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby wzorem walki z Afrykańskim Pomorem Świń wyasygnował środki na pomoc na bioasekurację w tych gospodarstwach, ponieważ gospodarstwa teraz będą zobligowane do spełnienia szeregu wymagań fitosanitarnych i to też wiąże się z poniesionymi dużymi kosztami finansowymi, a więc też prosimy, żeby tak jak w przypadku Afrykańskiego Pomoru Świń wyasygnować środki na bioasekurację. Nasz ostateczny wniosek jest również taki, żeby wystąpić do Komisji Europejskiej o nadzwyczajne środki, ponieważ mamy świadomość iż w Unii Europejskiej dotknięte wysoce zjadliwą ptasią grypą są 3 kraje: Francja, Niemcy i Polska - najwięksi producenci drobiu w Europie – powiedział  Mieczysław Łuczak.

Hodowcy drobiu obawiają się, że gdy oni przeżywają problemy rynki światowe mogą w szybki sposób zostać zagospodarowane przez innych dużych producentów drobiu jak np. Stany Zjednoczone czy Brazylia. Zwłaszcza że sytuacja wciąż się pogarsza, a w gospodarstwach pojawiają się nowe zakażenia. W strefach czerwonych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji.

MIK, fot, pixabay

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/