Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Justyna, Lambert

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Czekają na S12

Powiaty, w których wybudowano nowe nitki S12 przeżywają rozkwit. Dlatego Stowarzyszenie na rzecz budowy ekspresówki, którego członkami jest powiat kaliski i miasto Kalisz, ma nadzieję, że jak najszybciej znajdą się pieniądze nie tylko na stworzenie koncepcji jej budowy, ale i realizację tej inwestycji. Aktualnie w Sejmie trwają prace nad modyfikacją program budowy dróg i autostrad, dlatego trudno powiedzieć ,jak potoczą się losy nie tylko tego projektu, ale tez kilku innych obwodnic w naszym regionie.

Droga krajowa nr 12 to najkrótsze połączenie wschodniej i zachodniej granicy naszego kraju. Biegnie przez 6 województw. Najczęściej przez same centra miast. Dlatego samorządy, które położone są wzdłuż drogi, zabiegają o wytyczenie nowej nitki i przekształcenie jej w drogę ekspresową. Lokalna koncepcja „eski” już jest. Według projektu stworzonego przez powiat kaliski, miasto i gminę Gołuchów  nitka miałaby biec ulicą Poznańską w  Kaliszu i dalej przed Kościelną Wsią kierowałby się na zachód, by w okolicach Sobótki połączyć się z drogą krajową nr 11 i dalej drogą ekspresową do Poznania. – Przed nami etap stworzenia, napisania wniosku do rządu o przygotowanie wstępnej koncepcji budowy tej trasy – mówi Krzysztof Nosal, starosta kaliski. – Jak to jest ważne pokazują przykłady samorządów, gdzie już powstała droga ekspresowa. Widać wymierne skutki, którymi są dynamiczniejszy rozwój gospodarczy, turystyczny czy kulturalny. I oczywisty komunikacyjny. Każdy kto jeździ przez nasz region wie, jak trudno przejechać przez największe miasta, jak długo stoi się w korkach.

Stowarzyszenie powstało w 2015 roku. W ubiegłym roku w powstał także Parlamentarny Zespół ds. budowy drogi ekspresowej S12, którego członkowie wspólnie mają zabiegać o wytyczenie i wybudowanie trasy. Lobby jest, także dotyczące innych tras w Wielkopolsce, ale aktualnie trwają prace nad zmianami w programie budowy dróg i autostrad, dlatego nie wiadomo jak będą wyglądać w przyszłości inwestycje wpisane do niego w poprzednich latach. – Prace w kwestii przekonania do realizacji tej inwestycji są – mówi Andżelika Możdżanowska, posłanka PSL. - I to jest niezwykle ważne tak,  jak samo powstanie drogi, ale też kilku innych obwodnic, które są w zakresie naszego oddziaływania. Mam na myśli obwodnicę Koźmina Wielkopolskiego czy Pleszewa. W poprzedniej kadencji udało nam się zbudować siatkę przyszłych inwestycji, na których te z południowej Wielkopolski się znalazły. Część jest finalizowana, czyli Jarocin, drugi etap obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, pierwszy i drugi etap Kępna. I teraz jest czas na kolejne projekty i w tym jest Kalisz.  

DK 12 biegnie od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami. Przez ponad 30 samorządów. Ma 750 kilometrów długości.

AW, zdjęcie: google.maps.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/