Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 19 październik 2021 Godzina:
imieniny: Fryda, Izaak

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Ciągłe wypadki i kolizje. Co z budową rond w Piotrowie i Jankowie?

Miały być ronda, a jedynie co jest to coraz więcej wypadków. W miniony czwartek doszło do kolejnego. „Na szczęście” skończyło się na rozbitych autach i sporym strachu. Bezpieczeństwo zależy głównie od kierowców, ale w wielu przypadkach to również kwestia rozwiązań infrastruktury drogowej. Tak jak w sytuacji skrzyżowań w Piotrowie i Jankowie w gminie Blizanów. Mieszkańcy i wójt od lat apelują, by przebudowano je na ronda. Inwestycja jest wciąż w fazie projektowej.

Piotrów - skrzyżowanie na drodze 442 na trasie Kalisz – Września. To następne, zaraz po skrzyżowaniu w Jankowie Pierwszym newralgiczne miejsce, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków w gminie Blizanów. Do kolejnego doszło w miniony czwartek. Pod naszym postem o wypadku pojawiło się wiele komentarzy kierowców i mieszkańców, którzy wskazują na słabą widoczność na tym skrzyżowaniu.

Jeszcze przed pandemią koronawirusa, w Urzędzie Gminy Blizanów odbyło się spotkanie z wicemarszałkami województwa wielkopolskiego – Wojciechem Jankowiakiem i Krzysztofem Grabowskim. Rozmowy toczyły się na temat przebudowy drogi wojewódzkiej Kalisz – Września, a konkretniej na odcinku łączącym Kalisz i Gizałki. Oprócz tego, ważną kwestią była poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach w Piotrowie i Jankowie. - Prace projektowe dotyczące przebudowy tej drogi trwają już od ponad roku. Inwestycja ta jest jednym z priorytetów w nowej perspektywie unijnej. Najbardziej obciążone komunikacyjne są skrzyżowania w Jankowie Pierwszym i Piotrowie, gdzie planowane są  ronda – przekazywano wówczas w komunikacie po spotkaniu.

W tej sprawie nasza redakcja skontaktowała się z wójtem Gminy Blizanów, Sławomirem Musiołem. Jak mówi, na marcowym spotkaniu z wicemarszałkami wszystko zostało ustalone, trwa procedura projektowa. - Ze strony gminy dbamy o poprawę warunków, ale to zarządcy są odpowiedzialni za przebudowy na tych drogach. Wszyscy wiemy, że jest tam bardzo niebezpiecznie – mówi nam Sławomir Musioł.

Jak dowiedzieliśmy się od Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu opracowanie projektu wciąż trwa: - Skrzyżowania, o których mowa będą przebudowywane w ramach zadania „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 442 Wesółki-Kalisz’’. Obecnie przygotowywana jest dokumentacja projektowa. Ponadto, niezależnie od powyższego, w planach inwestycyjnych WZDW znajduje się również budowa sygnalizacji świetlnej w miejscowości Janków Pierwszy – przekazuje nam Urząd Marszałkowski.

Gdy projekt będzie gotowy, zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie zadania. Do fizycznej realizacji jeszcze zatem długa droga…

JF, AG fot. archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/