Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 październik 2021 Godzina:
imieniny: Sabina, Florencjusz

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

Blizanowskie "Przedwiośnie" ZDJĘCIA

„Przedwiośnie” zawitało do Blizanowa. Tegoroczną edycję "Narodowego czytania" powiat kaliski zorganizował drugi raz. Tym razem przy współudziale i gościnie największej z gmin. Scenerią dla powieści Stefana Żeromskiego był kościół pw. Narodzenia NMP, a wybrane fragmenty książki, w muzycznej oprawie kaliskich filharmoników i miejscowej OSP, czytało ponad 30 osób.

Do wspólnego czytania zaproszeni zostali przedstawiciele różnych środowisk – parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, nauczyciele, pedagodzy, członkowie zespołów oraz dzieci ze szkół - którzy pochylili się nad lekturą w sobotnie popołudnie. Ogólnopolska akcja "Narodowe czytanie" odbywa się na terenie całej Polski już po raz siódmy. W powiecie kaliskim drugi raz zaproszono do wydarzenia organizowanego pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. - W tym jubileuszowym roku, roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania własnego suwerennego państwa. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, czcimy zasługi ojców niepodległości i niezliczonych bohaterów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę polityczną Europy. Ale też staramy się odtworzyć to, co czynili i co czuli wtedy nasi przodkowie; jakie dążenia i nadzieje nimi kierowały, do czego zmierzali i o czym marzyli. W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego, celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż właśnie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego - napisał w swoim liście skierowanym do uczestników akcji, prezydent RP Andrzej Duda.  

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań "Przedwiośnia". Doczekało się ono również dwóch ekranizacji.

W powiatowym czytaniu "Przedwiośnia" wzięli udział m.in. organizatorzy wydarzenia: wicestarosta kaliski Jan Adam Kłysz, wójt gminy Blizanów Sławomir Musioł, gospodarz miejsca ks. proboszcz Tomasz Strzelecki, poseł na Sejm RP Joanna Lichocka, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kaliskiego Alicja Łuczak, członek Zarządu Janusz Nowak, Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, a także Marek Kosicki, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, Daria Jurek, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Opatówku, Małgorzata Matysiak, dyrektor Biblioteki Gminno-Powiatowej w Opatówku, Ewa Milewska, dyrektor Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, Paulina Wróblewska, dyrektor Gminnej Biblioteki w Blizanowie, Mirosław Józef Wojcieszak, radny gminy Blizanów, Bogumił Kawecki, kierownik Zespołu KALINA, Stanisław Małyszko, etnograf, historyk, Ireneusz Pietrzak, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Blizanowie, Kryspin Woliński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jankowie Pierwszym, Jolanta Hetmanowska, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Piotrowie, Beata Sadowska, instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie, Izabela Wąsiewicz, kierownik Zespołu Dynamitki wraz z Jolantą Duras i Marzeną Szymczak z zespołu, a także Lena Kliber, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie, Grzegorz Kęszycki, nauczyciel i uczeń Rafał Sowa z Zespołu Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku oraz wychowawca Agnieszka Czaja i podopieczni z Domu Dziecka w Liskowie - Szakira Bogulska, Cezary Wojtas, Krzysztof Golonka, Julia Ignaczak, Paweł Ogórkiewicz.

Muzycznie "Narodowe czytanie" urozmaiciły występy Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Rychnowa, Zespołu Folklorystycznego KALINA, a z koncertem muzyki filmowej zaprezentował się kwartet smyczkowy FOLUSZ z kaliskiej filharmonii.

AW, Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/