Powiat - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 październik 2021 Godzina:
imieniny: Marita, Wiktor

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Powiat

ASF w gminie Blizanów. Zabito ponad sto świń, teren wokół Łaszkowa strefą zagrożenia

Konieczne było wybicie ponad stu zwierząt ze stada, w którym wykryto afrykański pomór świń. Wyniki badań potwierdziły przypuszczenia, dlatego przez ponad miesiąc teren wokół Łaszkowa w gminie Blizanów, gdzie ognisko wykryto, będzie w strefie zagrożenia.

Taką strefę wyznacza się w promieniu 10 kilometrów od miejsca, gdzie wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń. Rolnicy hodujący w tym okręgu zwierzęta przez 45 dni nie będą mogli nimi handlować, a weterynarze nie będą wydawać świadectw umożliwiających ich sprzedaż do rzeźni.

Wszystko ze względu na bezpieczeństwo i zahamowanie przenoszenia się wirusa na inne gospodarstwa. - Co niezwykle ważne, ten drobnoustrój jest bardzo oporny na działanie czynników zewnętrznych – wyjaśnia prof. dr hab. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. - Nie zabija go wędzenie, peklowanie, mrożenie, a w takim mięsie przeżywa około tysiąca dni. Kiedy zakopiemy chorą na ASF świnię, to wirus w ziemi przeżywa do siedmiu miesięcy. W słoninie solonej trzy, cztery miesiące. W mięsie mielonym trzydzieści dni. I dodam, że w chlewni, w której były chore świnie, a której nie zdezynfekowano, drobnoustrój ten przeżywa przez cztery miesiące

Dlatego jedynym sposobem pozbycia się patogenu z hodowli i zabezpieczenia innych stad jest likwidacja zainfekowanego. W przypadku Łaszkowa konieczne było wybicie i utylizacja ponad 100 świń. - Afrykański pomór świń to choroba zwalczana z urzędu, więc rolnik otrzyma rekompensatę za straty – dodaje Miłosz Bąkowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kaliszu. - Robimy dochodzenie epizootiologiczne i dopiero przeanalizowanie całej sytuacji pozwoli nam stwierdzić, skąd ta choroba przyszła.

W Polsce chorobę najczęściej przenoszą dziki. Dlatego gospodarstwa, w których hodowane są świnie, powinny być ogrodzone, tak by nie miały do niego dostępu dzikie zwierzęta. Nowe wprowadzane do stada powinny pochodzić ze znanego i bezpiecznego źródła. A w całym gospodarstwie podstawą są zasady bioasekuracji. -Siano lub słoma z pól, na których przebywają dziki nie może trafiać do kojców ze zwierzętami hodowlanymi. Zdarzyło się, że słoma zainfekowana stała się powodem pomoru – zdradza prof. dr hab. Zygmunt Pejsak. - Rolnik nie powinien też wnosić do chlewni żadnych artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego, bo może się zdarzyć, że zostały zrobione z chorych świń. Człowiekowi nie zagraża, ale dla stada będzie śmiertelnym zagrożeniem.

I kosztownym. Likwidacja zainfekowanego stada w Łaszkowie to koszt około 55 tysięcy złotych. I na tym nie koniec – hodowlę trzeba odtworzyć, a  to kolejne dziesiątki tysięcy złotych z budżetu państwa.

AW, zdjęcie pixabay

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/