Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

„Zamach na życie i zdrowie Polek i Polaków”. Senatorowie KO o orzeczeniu TK w sprawie aborcji

26 października, przed rozpoczęciem XVII posiedzenia plenarnego Senatu, senatorowie Koalicji Obywatelskiej przedstawili swoje stanowisko ws. orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego aborcji. - Wydanie takiego orzeczenia w dobie szalejącej pandemii koronawirusa należy traktować jako prowokację oraz zamach na życie i zdrowie Polek i Polaków, którzy w obronie praw kobiet demonstrują od kilku dni na ulicach całego kraju napisali w oświadczeniu.

„Warszawa, dnia 26 października 2020 r.

OŚWIADCZENIE SENATOREK I SENATORÓW KOALICJI OBYTWATELSKIEJ W SPRAWIE ORZECZENIA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO Z DNIA 22 PAŹDZIERNIKA 2020 (SYGN. K 1/20)

My, Senatorki i Senatorowie Koalicji Obywatelskiej stanowczo oświadczamy, że orzeczenie upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie dopuszczalności przerywania ciąży w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu, narusza godność kobiet, odbiera im równość wobec prawa oraz prawo do ochrony zdrowia, godzi w ich wolność i naraża je na nieludzkie traktowanie i tortury.

Wydanie takiego orzeczenia w dobie szalejącej pandemii koronawirusa należy traktować jako prowokację oraz zamach na życie i zdrowie Polek i Polaków, którzy w obronie praw kobiet demonstrują od kilku dni na ulicach całego kraju. To także próba odwrócenia uwagi od nieudolności rządu, który nie radzi sobie w walce z pandemią.

Zwracamy ponadto uwagę, że w wydawaniu orzeczeń przez Trybunat Konstytucyjny nie mogą uczestniczyć osoby niebędące legalnie powołanymi sędziami. Wyrok wydany z udziałem osób nieuprawnionych do orzekania jest wyrokiem nieistniejącym.

W składzie orzekającym zasiadał „sędzia-dubler" Mariusz Muszyński i dwaj ,,następcy dublerów., tj. Justyn Piskorski (jednocześnie będący sprawozdawcą w sprawie) i Jarosław Wyrembak, a więc osoby wybrane i powołane na miejsca wcześniej zajęte. To są osoby nieuprawnione do orzekania, które nic są sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Dodatkowo, składowi orzekającemu przewodniczyła sędzia Julia Przyłębska - wybrana na Prezes TK w sposób niezgodny z procedurami. Wreszcie, postępowanie było obarczone błędami proceduralnymi. Stanowisko Sejmu, przedstawione w Trybunale Konstytucyjnym przez posłankę PiS Barbarę Bartuś, nie zostało uprzednio przyjęte przez Komisję Ustawodawczą.

My, Senatorki i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej uważamy, że stanowisko składu orzekającego nie stanowi wyroku Trybunału Konstytucyjnego RP”.

Pod oświadczeniem podpisali się senatorowie Koalicji Obywatelskiej, w tym reprezentujący nasz region senator Janusz Pęcherz.

MIK, fot. arch. JP

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/