Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Sejm odrzucił wszystkie poprawki regionalne KO do budżetu państwa. Senat zgłosi je ponownie

Sejm w jednym głosowaniu odrzucił wszystkie poprawki Koalicji Obywatelskiej do budżetu państwa, w tym ważne dla regionu poprawki posła Mariusza Witczaka. Chodzi m.in. o budowę drogi krajowej DK25 Ostrów Wielkopolski - Kalisz - autostrada A2 wraz z obwodnicą Kalisza oraz dróg ekspresowych S25, S11 i S12. O tym, co dalej mówili podczas konferencji prasowej poseł Mariusz Witczak i senator Janusz Pęcherz.

Sejm uchwalił w grudniu ustawę budżetową na 2021 r. z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł. Za jego przyjęciem zagłosowało 234 posłów, przeciw było 220, a 1 poseł wstrzymał się od głosu. - Budżet zawierający poprawki opozycji został jedną poprawką odrzucony. Posłowie PiS-u zagłosowali przeciwko wszystkim poprawkom lokalnym, które złożyliśmy - powiedział na konferencji poseł Mariusz Witczak. - Jesteśmy z tego powodu głęboko rozczarowani. Na szczęście mamy Senat i te poprawki będą przywrócone przez senatora Janusza Pęcherza.

Na najbliższym posiedzeniu Senatu 11 stycznia poprawki zgłoszą ponownie senatorowie Janusz Pęcherz i Ewa Matecka z Ostrowa Wlkp. – Jest duża szansa, że zostaną przyjęte przez większość senacką – dodał Janusz Pęcherz. A chodzi o ważne dla regionu inwestycje, m.in. budowę DK25 Ostrów Wielkopolski – Kalisz – autostrada A2 wraz z obwodnicą Kalisza (30 mln zł), budowę drogi ekspresowej S11 - obwodnica Jarocina II etap (Witaszyce – Kotlin; 105 mln zł), budowę drogi ekspresowej S25 – połączenie aglomeracyjne Ostrów Wielkopolski – Kalisz z dokończeniem obwodnicy Nowych Skalmierzyc (75 mln zł), budowę drogi ekspresowej S11 – obwodnica Pleszewa (50 mln zł).

Janusz Pęcherz dodał, że oprócz poprawek regionalnych w Senacie zgłoszone zostaną poprawki zwiększające wydatki na służbę zdrowia, oświatę oraz inwestycje drogowe w kraju.  Po raz kolejny w Senacie podjęta zostanie też próba zmniejszenia środków na telewizję publiczną i przekazania ich na onkologię (to kwota prawie 2 mld zł).

Senator KO omówił ponadto dwie ustawy, których był sprawozdawcą na grudniowym, przedświątecznym posiedzeniu plenarnym Senatu: ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminie oraz ustawę o działach administracji rządowej. – Senat odrzucił tę ustawę z kilku powodów. Jednym z nich było włączenie podsekretarzy stanu do służby cywilnej bez spełniania wymogów ustawowych, co związane było także ze znacznym zwiększeniem pensji tej grupy urzędników państwowych – powiedział Janusz Pęcherz. – Była to próba załatwienia sprawy „tylnymi drzwiami”.

Argumenty te podzielił najwyraźniej prezydent Andrzej Duda, który tego samego dnia zawetował ustawę PiS.

Podczas konferencji parlamentarzyści KO odnieśli się także do Narodowego Programu Szczepień. Ich zdaniem działania rządu PiS w tym zakresie są „chaotyczne i nieudolne”. Sami zadeklarowali jednak, że zaszczepią się przeciwko COVID-19 i do tego samego namawiają innych.

MIK, fot. WW

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/