Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Platforma Obywatelska z nowym programem

Interaktywna i tworząca program w oparciu o konsultacje w debacie politycznej, budująca państwo mocne gospodarczo i silne na arenie międzynarodowej oraz pokazujące wartości – taka ma być Platforma Obywatelska przyszłości. Niedzielna konwencja była posypaniem głowy popiołem i przyznaniem się do błędów oraz nowym otwarciem, które w najbliższych trzech latach ma przekonać wyborców, by ponownie zaufali tej partii – mówili na konferencji prasowej politycy PO z naszego regionu, którzy wzięli udział w ogólnopolskim spotkaniu.

Od lewej: były senator Witodl Sitarz, poseł Mariusz Witczak i Alicja Łuczak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kaliskiego

Mówią, że posypali głowy popiołem i ostatni rok spędzili na robieniu rachunku sumienia. Do grzechów przyznali się w niedzielę – nie wykonali wszystkiego, co obiecali, ale też działanie niektórych zawiodły etyczne oczekiwania Polaków. Dlatego teraz stworzyli zarys programu, który ma być dyskutowany z wyborcami, a będzie oparty na 6 panelach: wartość, Polska, Europa i świat, przyszłość, sprawne państwo bliżej ludzi, lepsze życie, obywatele i solidarność społeczna. - Musimy brać się do roboty, by odbudować Polskę po PiSie, bo nie mam wątpliwości, że PiS już nie wygra kolejnych wyborów parlamentarnych – powiedział poseł Mariusz Witczak. - Nie mam najmniejszych złudzeń, chociaż jeszcze opozycja się buduje i zbiera, ale jesteśmy w dobrym momencie, co w niedzielę było widać. Naszą siłę i potencjał PO.

Najgłośniejszym echem odbiła się informacja o likwidacji IPN i CBA czy modyfikacji programu 500+, ale PO chce również decentralizacji państwa i przekazania większej kompetencji samorządom, likwidacji urzędów wojewódzkich i przywrócenia ładu konstytucyjnego. Politycy dodali, że po obecnej koalicji konieczne będzie odbudowywanie pozycji Polski na arenie międzynarodowej. - Naszym celem jest maksymalizowanie wpływu Polski na Europę. Wpisywanie naszych interesów w ogólny interes Unii - dodał Witold Sitarz, były senator PO. - Kochamy Słowaków, Czechów i Węgrów, ale gra na boczku w Grupie Wyszehradzkiej to nie to. Wielokrotnie podkreślano, że trzeba wrócić do układu Niemcy, Francja Polska, do  Trójkąta Weimarskiego bo tam jest centrum decyzyjne. Będziemy też się starać, by być w twardym jądrze Europy, nie stać nas na antagonizowanie, a to robią koledzy z PiS.

Witold Sitarz, były senator PO

Podobnie jak zawłaszczają sobie prawo do patriotyzmu, solidarności czy tradycji, dlatego PO - obok gospodarki, która do tej pory była w centrum uwagi - chce przypominać, że wielkie społeczne hasła też są jej bliskie. I nie tylko w teorii. - My zawsze je mieliśmy.  Ja jako nauczycielka zawsze uczyłam i eksponowałam takie, hasła jak równość, wolność i szacunek, godność, solidarność społeczna i międzypokoleniowa – dodała Alicja Łuczak, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kaliskiego. - Natomiast w niedzielę wszystkie one przepięknie wybrzmiały. Jesteśmy taką partią, która te wartości ma, pielęgnuje i będzie je eksponować. Nie może być tak, że tylko jedna partia rządząca zawłaszcza sobie ideę patriotyzmu, ideę solidarności, czy zwykłej empatii.

Politycy PO mówili także, że w nowym programie jest dużo o nowoczesnej szkole, która daje podstawy do życia we współczesnym świecie, a nie tylko opiera się na pisanej od nowa historii. Zapowiedzieli również powołanie komisji śledczej, która zbada wykorzystanie katastrofy smoleńskiej do celów politycznych. 

AW, zdjęcia autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/