Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Parlamentarzyści piszą do premiera ws. obwodnicy

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości z okręgu kaliskiego popierają III wariant budowy obwodnicy Kalisza, zdanie odrębne w tej sprawie ma tylko jeden z nich, poseł Tomasz Ławniczak – mówi Jan Mosiński, poseł PiS i dodaje, że w sprawie budowy obwodnicy pisał też do premiera Morawieckiego. W tej jednej z najważniejszych inwestycji dla Kalisza interweniują też inni parlamentarzyści.

Władze Nowych Skalmierzyc oświadczyły, że nie zgadzają się na III wariant budowy obwodnicy naszego miasta. Proponują inny, w granicach lub tuż przy granicy Kalisza. Tę opcję odrzucili kaliszanie, ale i mieszkańcy innych gmin, 2 lata temu również mieszkańcy Skalmierzyc. W imieniu swoim i większości kaliskich posłów partii rządzącej głos w tej sprawie zabrał Jan Mosiński.  

- Pomimo sprzeciwu władz Nowych Skalmierzyc pracujemy nad wariantem III. I będziemy robić wszystko,  by uzyskał akceptację osób odpowiedzialnych za ostateczne decyzje. Jeśli przyjmiemy inny wariant, to cofamy się co najmniej o rok, bo trzeba przyjąć nową inwentaryzację przyrodniczą i inne działania, których też się nie skróci – deklaruje Jan Mosiński,  poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Mosiński w sprawie obwodnicy pisał też do premiera Morawieckiego.   - Wystąpiłem do pana premiera z prośbą o informację czy taka możliwość istnieje, a jeśli nie to w jakiej innej perspektywie finansowej miasto Kalisz otrzyma wsparcie ze strony rządu – dodaje poseł Mosiński.

Treść wystąpienia posła pokrywa się z postulatami ruchu społecznego Kalisz.reAkcja, który w tej sprawie złożył petycję u premiera 12 listopada. Od tamtej pory i od momentu manifestacji w Warszawie coraz więcej osób i organizacji interesuje się tą sprawą.   Z mównicy sejmowej o problemie braku obwodnicy Kalisza mówiła posłanka Karolina Pawliczak -   Mówił pan o narodowym programie mieszkaniowym, mówił pan o Funduszu Dróg Samorządowych, o infrastrukturze kolejowej czy programie 100 obwodnic. W tym kontekście odniosę się do przykładu mojego miasta, najstarszego miasta w Polsce. Mówię o Kaliszu. Miasto na prawach powiatu, byłe miasto wojewódzkie - bez obwodnicy. Proszę, panie premierze, o informację, jak wygląda realizacja programu 100 obwodnic i kiedy miasto Kalisz w końcu tej obwodnicy się doczeka – pytała premiera Morawieckiego posłanka Lewicy Karolina Pawliczak.

Poseł Mariusz Witczak z Koalicji Obywatelskiej kilka dni temu ogłosił, że i on wysłał list do Mateusza Morawieckiego, w którym pisze: „Mając na względzie składane deklaracje dotyczące budowy obwodnic 100 miast, apeluje do pana Premiera o uwzględnienie ww wymienionej inwestycji w planie budowy obwodnic 100 miast (lub jakimkolwiek innym planie, który doprowadzi do rzeczywistej realizacji zadania),   o zabezpieczenie środków finansowych, które pozwolą na jej realizację, oraz  spowodowanie przyspieszenia działań/czynności zmierzających do wykonania przedmiotowego zadania – pisze do premiera poseł Witczak.

RED. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/