Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 27 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Mirabella, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Mariusz Witczak o "25" z prezydentem rozmawiać nie będzie, woli apelować publicznie

Co z budową drogi ekspresowej Ostrów Wielkopolski-Kalisz-Konin, nieskromnie nazwanej przez posła lobbującego na rzecz jej powstania "Witczakówką"? Pieniędzy na budowę ponad 60 km odcinka nadal nie ma w budżecie państwa. Dlatego Mariusz Witczak z PO apeluje do prezydenta Krystiana Kinastowskiego, by ten rozmawiał z posłami Prawa i Sprawiedliwości w sprawie przebudowy trasy mającej połączyć Kalisz z autostradą A2. Apeluje przez dziennikarzy, bo sam rozmawiać z włodarzem miasta nie będzie. Nie pozwala mu na to przeświadczenie o koalicji, której nie ma.

Nie udało sie, gdy u władzy była Platforma Obywatelska. Tym bardziej trudno walczyć o taką inwestycję teraz. - Ja jestem skromnym parlamentarzystą opozycji, który ginie pod naciskiem większości pisowskiej - stwierdza parlamentarzysta, który już przy nazywaniu drogi „Witczakówką” skromności nie odczuwa.

W najbliższych miesiącach Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otrzyma Studium Techniczno-Ekonomiczno- Środowiskowe; to pokłosie wpisania inwestycji do programu budowy dróg w 2015 r.  Nadal nie ma pieniędzy na rozpoczęcie prac budowlanych, a to, jak tłumaczy poseł Witczak, dlatego, że poprawka do budżetu jego autorstwa na 60 milionów złotych, została odrzucona w głosowaniu.  Droga istnieje zatem jedynie na papierze. I nadal bez ostatecznie wyznaczonej trasy. W czasie konsultacji powstały trzy wersje jej przebiegu – jedna poza miastem i dwie przez sołectwo Dobrzec, przypomina Dariusz Grodziński, radny PO. - W trakcie tych konsultacji pojawiły się prośby i sugestie o czwarty przebieg tej trasy bliżej Kalisza, ale poza jego granicami. To jest ten moment, kiedy Kalisz musi aktywnie zabiegać o swoje interesy i nie wyobrażam sobie braku aktywnego udziału prezydenta i koalicji w tych rozmowach.

Nieważne, kto rządzi. Przebudowa „25” jest taką samą fatamorganą, jak obwodnica naszego miasta. Politycy obiecują, mieszkańcy czekają, a pieniądze wydawane są daleko od Kalisza. - Lekką ręką PiS wydaje pieniądze na propagandę partyjną, na propagandę pisowską. W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił ponad 1 miliard 200 tysięcy złotych dla telewizji publicznej, która jest też telewizją abonentową, opodatkowaną - krytykuje wydawanie pieniędzy z budżetu państwa Mariusz Witczak. - My podatnicy płacimy na nią, a oprócz tego z budżetu państwa płacimy na to ogromne pieniądze i ten miliard złotych byłby kwotą, która pozwoliłaby zbudować połączenie Kalisza z A2 i z Ostrowem Wielkopolskim. 

Dlatego poseł Mariusz Witczak postanowił zaapelować w sprawie drogi własnego imienia do prezydenta Kalisza. Apeluje, bo rozmawiać z nim nie będzie. - Nie rozmawiałem na ten temat, dlatego że prezydent Kinastowski zawarł koalicję z PiS-em, zawarł koalicję z tymi, którzy mają większość parlamentarną i sprawują władzę - powtarza poseł. 

Prezydent Kinastowski jeszcze w trakcie kampanii wyborczej apelował do posłów - wszystkich, niezależnie od barw partyjnych - o zjednoczenie w sprawach kluczowych dla miasta, a taką bez wątpienia jest rozbudowa DK 25. W kaliskim samorządzie nie istnieje koalicja, o której mówi Mariusz Witczak. Co zatem stoi na przeszkodzie, by do wspólnych rozmów posłów PO z prezydentem doszło? 

AW, zdjęcia autor, arch. 

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/