Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Marlena, Urban

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Polityka

Lewica z własnym projektem dot. reprywatyzacji

Kaliska posłanka SLD Karolina Pawliczak włącza się w walkę z tzw. dziką reprywatyzacją. Lewica przedstawiła ostatnio w Sejmie swoje pomysły na ukrócenie tego procederu. Wcześniej projekt w tej samej sprawie złożył Klub Prawa i Sprawiedliwości. Obie propozycje pozytywnie oceniają organizacje lokatorskie.

Temat reprywatyzacji, w ostatnim czasie wygaszony, teraz powraca przed wyborami prezydenckimi. Próbę uregulowania tej kwestii podejmuje Prawo i Sprawiedliwość  - w poniedziałek złożyło projekt nowelizacji ustawy, która zakłada m.in. zakaz reprywatyzacji budynków, które są zamieszkiwane przez lokatorów.

Swoje propozycje zmian prawnych przygotowała także Lewica. Projekt Lewicy zakłada m.in. koniec zwrotów nieruchomości w naturze czy całkowite wygaśnięcie roszczeń reprywatyzacyjnych za symboliczną rekompensatą dla spadkobierców.  - My sprzeciwiamy się również handlowaniu różnego rodzaju roszczeniami. Uważamy, że te roszczenia powinny być wygaszone. Również w kwestiach zasiedzenia samorządy powinny mieć większe uprawnienia. Te wieloletnie procesy niczemu nie służą – mówi Karolina Pawliczak.  

Reprywatyzacja to nie tylko Warszawa – podkreśla posłanka. - To nierozwiązany dotąd problem, który dotyczy całej Polski, a skala dramatów pozostawionych samym sobie mieszkańców jest ogromna. Czas zakończyć wreszcie ten legislacyjny i administracyjny chaos.

W zasobach Kalisza również jest wiele budynków, które nie są w 100% własnością miasta, a ich skomplikowana sytuacja prawna blokuje inwestycje.

Dotąd w Kaliszu miało dojść do sprywatyzowania ok. 170 kamienic, a ich przejęcie w świetle tego co działo się w Warszawie może również budzić poważne wątpliwości – uważa posłanka Lewicy.

AG, fot. autor

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/