Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Europosłanka Sylwia Spurek odchodzi z Wiosny

„To nie jest Wiosna, do której wstępowałam, ale będę pamiętała tę, do której wstąpiłam w marcu” – oświadczyła dr Sylwia Spurek i oficjalnie pożegnała się z partią Roberta Biedronia. Teraz będzie niezależną posłanką Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

Oświadczenie Sylwii Spurek jest dość lakoniczne. Europosłanka Wiosny jest widocznie rozczarowana kierunkiem, w jakim poszła partia, którą współtworzyła, ale na razie nie chce szerzej komentować sprawy.

- Wiosna miała być niezależną, progresywnie programową partią, a podjęte decyzje odbiegają od tych pierwszych założeń - stwierdziła Spurek w rozmowie z Wirtualną Polską.

Sylwia Spurek to doktor nauk prawnych. Doktorat poświęciła zagadnieniom przeciwdziałania przemocy w rodzinie.  Specjalizuje się w prawie karnym, administracyjnym, międzynarodowym i konstytucyjnym. Przez blisko 4 lata, od 2015 roku do 2019 roku była zastępczynią Rzecznika Praw Obywatelskich. Z początkiem marca 2019 zaangażowała się w polityczny projekt Roberta Biedronia – tworzenie partii „Wiosna”. Była „jedynką” na wielkopolskiej liście Wiosny w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Otrzymała ponad 55 tysięcy głosów i została jedną z trojga europosłów Wiosny.

Rozstania z Wiosną

Partnerem życiowym Sylwii Spurek jest Marcin Anaszewicz, były wiceprezes Wiosny. Z funkcji w partii Biedronia zrezygnował pod koniec czerwca. Anaszewicz krytykował pomysł, by ludzie Wiosny startowali do Sejmu z list SLD. - Nie będę startował do Sejmu, bo nigdy nie biorę udziału w przedsięwzięciach, które nie są zgodne z moimi wartościami - poinformował w sierpniu polsatnews.pl Marcin Anaszewicz, były wiceszef Wiosny.

W sierpniu z Wiosny odeszła kaliska liderka tej partii, aktywistka Kaliskiej Inicjatywy Miejskiej Kalina Michocka. Powodem był brak wysokich miejsc kaliskich działaczy Wiosny na liście wyborczej do Sejmu. - Fakt lewicowego porozumienia przyjmuję oczywiście z entuzjazmem (jak do niego doszło i o inne „niuanse” mniejsza). Gorzej z decyzją samej Wiosny o starcie z „dwójki” w Kaliszu kandydata-spadochroniarza, asystenta Roberta Biedronia - Patryka Janczewskiego. Od samego początku priorytetem mojej aktywności w Wiośnie była praca dla rozwoju regionu, dla naszych miast i powiatów. Kandydat „z teczki” w tym nie pomoże – komentowała wówczas Michocka na swoim fanpage.

Również w sierpniu z Wiosny odszedł Michał Syska, również prawnik, doradca Biedronia. Decyzję o rozstaniu z Wiosną podjął po przedstawieniu liderów wrocławskiej listy Lewicy. Jedynką został partner Biedronia, Krzysztof Śmiszek. - W związku z brakiem demokratycznych struktur w Wiośnie, kluczowe decyzje podejmowane są na randkach lidera tej partii i jego partnera, a aktywiści o kolejnych woltach dowiadują się z mediów - komentował Syska.

AG, fot. Sylwia Spurek/fb

 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/