Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Drogowe PO-prawki PiS wrzuciło do kosza. Także te dotyczące obwodnicy

Liczy się efekt – czyli powstanie obwodnicy Kalisza i jeśli stanie się to szybko i sprawnie, to będzie można się cieszyć, ale przy ogłoszonym przez PiS sukcesie wpisania inwestycji do rządowego programu tego typu wątpliwości ma opozycja. Czy uzasadnione? Procedury dotyczące powstania nitki wyprowadzającej ruch z miasta są daleko w polu, a poprawki zgłoszone przez opozycję do tegorocznego budżetu, przyspieszające chociażby administracyjne zadania, zostały odrzucone. Podobnie jak inne zgłoszone przez PO, związane m.in. z przebudową DK25, która jest integralną częścią obwodnicy.

Program budowy stu obwodnic był jednym z ważniejszych w kampanii przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku. Już w trakcie wrześniowej wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Nowych Skalmierzycach, mieszkańcy Kalisza czekali na deklarację. Taka nie padła, a sam szef rządu zapytany o obwodnicę naszego miasta, wyglądał raczej na osobę nie znającą problemu. - W celu przyspieszenia budowy obwodnic ogłosiłem tydzień temu program funduszu budowy stu obwodnic, bo do tej poryw, w czasie naszych poprzedników, to obwodnic powstawało tyle, co kot napłakał – mówił Mateusz Morawiecki. - Ale musimy mieć możliwość kontynuacji naszego programu, dlatego staramy się o głosy wyborców z pokorą i pewną perspektywą pokazywania tego, co udało się do tej pory zrobić i przeznaczamy nowe środki odzyskane z rąk przestępców.

O Kaliszu ani słowa WIĘCEJ.

Jednak temat – podobnie jak w latach minionych – żył i nadal był jednym z ważniejszych, także w obietnicach przedwyborczych kandydatów do parlamentu z okręgu kalisko – leszczyńskiego. Pomóc politykom w wywiązaniu się z deklaracji złożonych w trakcie walki o głosy, postanowił też powstały jesienią ubiegłego roku ruch społeczny Kalisz reAkcja. Był protest w Warszawie WIĘCEJ, była blokada trasy Kalisz – Konin WIĘCEJ. I niedawno sukces – informacja o wpisaniu budowy obwodnicy Kalisza do sztandarowego programu Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy pewność, że obwodnica Kalisza będzie. Jest to postanowione i ta obwodnica powstanie - deklarowała 10 lutego Katarzyna Sójka, posłanka PiS. - Ta inwestycja to będzie zwiększenie bezpieczeństwa w naszym mieście, wyprowadzenie ruchu z miasta i czyste powietrze. 

Ojców tego sukcesu po stronie PiS znalazło się wielu. Jednak to, co członkowie partii rządzącej wieszczą jako rychłe rozpoczęcie prac przy budowie obwodnicy, parlamentarzyści opozycji – a konkretnie Platformy Obywatelskiej uważają raczej za papierową propagandę sukcesu. Radość studzi odrzucenie zgłoszonych przez Platformę poprawek do tegorocznego budżetu państwa. Posłowie proponowali dwie dotyczące tej inwestycji – jedną na 100 milionów zł, związaną z przebudową DK25 i drugą na 30 milionów zł, dotyczącą prac typowo administracyjnych, związanych już z samą obwodnicą. - A większość pisowska je odrzuca, więc rozumiem, że ten program budowy stu obwodnic jest programem na papierze, jest programem propagandowym – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Mariusz Witczak, poseł PO. - Mamy program rządowy od 2015 na te inwestycje przygotowany, więc nie jest potrzebny drugi w  tej sprawie i wystarczyłoby przyjąć poprawki budżetowe i realizować tę inwestycję.

A póki co wpisanie obwodnicy do rządowego programu to jedno, a brak zgodności co do jej przebieg to drugie. Porozumienia w tej sprawie nie ma w samych strukturach tej partii, więc tym bardziej nie dziwi odrzucenie poprawek przeciwników – nawet jeśli dotyczą tego samego rozwiązania WIĘCEJ.

W trakcie głosowania odrzucono też dwie inne drogowe poprawki zgłoszone przez PO, a dotyczące rozbudowy obwodnicy Jarocina oraz stworzenia koncepcji przebudowy S12. 

AW, zdjęcia autor, archiwum

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/