Polityka - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 29 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Michalina, Rafał

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Polityka

Co z obwodnicą Kalisza? Minister infrastruktury odpowiada

Jest odpowiedź ministra infrastruktury w sprawie obwodnicy Kalisza (DK25). Pytanie dotyczące stanu przygotowań zadał w grudniu ub.r. senator Koalicji Obywatelskiej Janusz Pęcherz. Wówczas nie było jeszcze wiadomo, że inwestycja zostanie wpisana do Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. - Po przyjęciu Programu przez Radę Ministrów zabezpieczone zostaną środki na realizację 100 wskazanych inwestycji, w tym dla obwodnicy Kalisza – zapewnił w piśmie z 2 marca Rafał Weber Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

W grudniu ub.r., podczas 2. posiedzenia Senatu poświęconego m.in. zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, Janusz Pęcherz dopytywał o stan prac nad przygotowaniem realizacji obwodnicy w kontekście planów budowy drogi krajowej nr 25 - od Ostrowa Wielkopolskiego do autostrady A2, w okolicach Konina. – Minister infrastruktury zobowiązał się wówczas, że odpowiedź da mi na piśmie. Otrzymałem ją 2 marca – mówi senator Janusz Pęcherz.

Jak informuje ministerstwo, inwestycja jest na etapie opracowywania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) przez Transprojekt Gdańsk Sp. z o.o. wybrany przez Oddział GDDKiA w Poznaniu. „Wyniki studium określą preferowany wariant realizacji inwestycji i umożliwią złożenie wniosku o decyzję środowiskową" – czytamy w dokumencie skierowanym do marszałka Senatu.

Uzyskanie decyzji planowane jest w IV kwartale br.

- Gdy zadawałem pytanie, nie był jeszcze znany Program budowy 100 obwodnic. O tym, że znajduje się na niej Kalisz, dowiedzieliśmy się w lutym br. – mówi senator Janusz Pęcherz. „Obecnie rozpoczął się proces konsultacji Programu, tj. podlegać on będzie uzgodnieniom międzyresortowym, konsultacjom publicznym, a także opiniowaniu przez partnerów gospodarczych i społecznych. Ponadto, konieczne będzie opracowanie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Po przyjęciu Programu przez Radę Ministrów zabezpieczone zostaną środki na realizację 100 wskazanych inwestycji, w tym dla obwodnicy Kalisza” – poinformował minister infrastruktury.

Póki co nie ma zgody co do wariantu przebiegu obwodnicy. Na wtorek, 10 marca protest w tej sprawie zapowiedzieli rolnicy z gminy Nowe Skalmierzyce w powiecie ostrowskim. – To, który wariant zostanie wybrany, powinno wynikać zarówno z konsultacji społecznych, jak i uwarunkowań ekonomicznych i środowiskowych. Najważniejsze, aby przyjęte rozwiązanie przede wszystkim dobrze służyło ludziom – mówi senator Janusz Pęcherz. – Ze swej strony zapewniam, że cały czas będę zainteresowany tym projektem. Mam nadzieję, że również pozostali parlamentarzyści z naszego regionu będą go popierać .

RED, fot. RŚ

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/