Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 17 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Laura, Wolmar

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

"W kraju doświadczonym wojną pewne gesty i symbole są jednoznaczne". Kaliszanie skazani za propagowanie faszyzmu

Czy gest podniesionej ręki - taki sam, jakim witali się hitlerowcy, to propagowanie faszyzmu? Kiedy pierwszy raz stanęli przed sądem ten ich uniewinnił. Tym razem sąd mężczyzn skazał i podkreślił, że w kraju skazanym przez ideologię faszystowską na zagładę, wszelkiego rodzaju gesty i symbole związane tym ustrojem wywołują jednoznaczne skojarzenia i muszą budzić sprzeciw kiedy pojawiają się przestrzeni publicznej. Kaliszan, którzy pochwalili się w internecie zdjęciem, na którym trzymają uniesione w górę dłonie, a w rękach flagę z krzyżem celtyckim zostali skazani na prace społeczne. Muszą też zapłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postponitencjarnej po tysiąc złotych.

Mężczyźni sfotografowali się z uniesionymi do góry rękoma – w pozdrowieniu hitlerowskim, w dłoniach mieli też flagę z wizerunkiem krzyża celtyckiego. Według sądu zdjęcie było wykadrowane, a oskarżeni na nim pozowali, czyli świadomie hajlowali, a do tego w miejscu publicznym, bo w okolicach miejskiego stadionu, gdzie ich zachowanie mogło widzieć wiele osób. Doskonale znających znaczenie gestu wykonanego przez Pawła K. i Piotra T. oraz emblematów, którymi się otoczyli.

Zgodnie z wykładnią językową, pojęcie propagowania rozumie się przez podejmowanie czynności polegających na prezentowaniu, szerzeniu, upowszechnianiu poglądów i idei. Nie budzi więc wątpliwości, że oskarżeni w dniu zdarzenia, w otoczeniu ulicznych osób i w miejscu publicznym, w okolicznościach wskazujących na możliwość zaobserwowania ich działania przez bardzo dużą liczbę osób, wykonali gest wyciągniętej ręki, tak zwanego hitlerowskiego powitania. Działali umyślnie w swoim rodzaju wyreżyserowanych okolicznościach, tworząc swoistą scenografię z pomocą flagi z krzyżem celtyckim. Posługiwali się, o czym mówił sam oskarżony Paweł K. przy poprzednim rozpoznaniu sprawy, swoistym dress codem. Mimo że krzyż celtycki pierwotnie miał inne znaczenie, obecnie nie budzi wątpliwości, że został on zawłaszczony prze ruchy neonazistowskie, skinheadowskie, czy skrajnych nacjonalistów - uzasadniała wyrok sędzia Anna Zawiślak z Sądu Rejonowego w Kaliszu.

Niczego się nie nauczyli

Sędzia przypomniała, że w Niemczech i Norwegii oraz innych państwach już od drugiej wojny światowej był wykorzystywany przez frakcje nazistowskie. Z uwagi na jednoznaczne skojarzenia z ruchem neonazistowskim, w niektórych krajach używanie go zostało zakazane, a jego pojawienie się odbierane jest jako propagowanie idei faszystowskich.

W świetle historii naszego kraju z zakresu zniszczeń i traum wojennych, które odcisnęły piętno na całych pokoleniach niemożliwym jest przypisanie innych znaczeń – mówiła sędzia Anna Zawiślak. - Również gest wyciągniętej ręki jest jednoznacznie interpretowany i przypisywanie mu innego znaczenia niż pozdrowienie hitlerowskie jest jedynie nieudolnie przyjętą linią obrony. Od zakończenia drugiej wojny światowej w kanonie nauczania szkoły podstawowej znajdują się zagadnienia dotyczące systemu faszystowskiego omawiane przez pryzmat okupacji, obozów zagłady, śmierci milionów ludzi oraz zakresu zniszczeń w wyniku tego powstałych. Tym bardziej więc oskarżeni jako osoby dorosłe muszą mieć świadomość, czym ów ustrój był i jakie gesty są jego zewnętrznym przejawem.

Sprawa toczy się od kilku lat, więc sąd skazując mężczyzn, wziął też pod uwagę ich zachowanie w trakcie rozpatrywania ich winy. W uzasadnieniu można było usłyszeć, że obaj nie wykonali żadnego wysiłku, by zweryfikować swoją wiedzę historyczną i zrozumieć negatywny wydźwięk gestu, jakim się posługują oraz symboli, jakimi się otaczają. A na takie w państwie demokratycznym i doświadczonym wojną nie może być przyzwolenia.

Skazani na prace społeczne 

Obaj mężczyźni muszą zapłacić po tysiąc złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i obaj zostali skazani na kary więzienia – Paweł K. na 10 miesięcy, a Piotr T. na 8 miesięcy, polegające na pracach społecznych w wymiarze 30 godzin miesięcznie.

W pierwszej instancji mężczyźni za samo wykonanie gestu zostali uniewinnieni. Jedynie Piotr T. został skazany na prace społeczne za umieszczenie w mediach społecznościowych zdjęcia z przyjętą przez nich taką pozą i flagą z krzyżem celtyckim.

Prokuratura odwołała się od wyroku i sąd drugiej instancji podtrzymał karę dla Piotra T. za umieszczenie zdjęcia w internecie, a kwestię gestu skierował do ponownego rozpatrzenia.

AW, fot. archiwum

################################################################

Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Podziel się tymi informacjami z innymi. Wyślij link swoim przyjaciołom i znajomym.  Twoje udostępnienie i polecenie nas innym jest dla nas najlepszym podziękowaniem  za pracę dziennikarską na rzecz naszych czytelników. Ciebie to nic nie kosztuje, nam pozwala rozwijać redakcję.

Masz dla nas ciekawy temat? Może szukasz jakiś informacji albo chcesz żebyśmy zajęli się jakąś sprawą? Pisz do nas: .  

Faktykaliskie.pl to portal informacyjny tematycznie obejmujący Kalisz i południową Wielkopolskę. Codziennie przygotowujemy dla Was nawet do kilkudziesięciu informacji o najważniejszych wydarzeniach z miasta i regionu. Na naszym portalu w zakładce „Telewizja Kalisz” znajdziesz też codzienny serwis informacyjny „Magazyn Miejski” jedynej telewizji w mieście. Zachęcamy też do odwiedzania naszych mediów społecznościowych:

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

https://www.youtube.com/channel/UCDsE1VEqkkY_xJo12bjvoqw

Artykuły i materiały telewizyjne przygotowuje dla Was zespół Fundacji Reakcja. Więcej o nasz znajdziecie na stronie https://www.fundacja-reakcja.pl/

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/