Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 09 grudzień 2021 Godzina:
imieniny: Wielisława, Wiesław

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Sylwiusz Jakubowski ponownie przed sądem za ślub udzielony po pijanemu

Sylwiusz Jakubowski, wójt gminy Żelazków, który udzielał ślubu pod wpływem alkoholu jednak zasiądzie na ławie oskarżonych. W marcu tego roku urzędnik zawarł ugodę z małżonkami, którym udzielił ślubu po pijanemu, a sąd sprawę umorzył. Na to skutecznie postanowienie zażaliła się jednak prokuratura. Sąd Okręgowy uznał, że wójt musi stanąć przed wymiarem sprawiedliwości.

Chodzi o głośną sprawę z listopada 2015 roku. Sylwiusz Jakubowski, jako wójt gminy Żelazków, udzielał ślubu cywilnego Emilii i Mateuszowi. W czasie ceremonii mylił imiona, bełkotał i zapomniał obrączek. Zszokowani zachowaniem i stanem urzędnika goście wezwali policję. Okazało się, że wójt jest pijany. Sprawa trafiła do kaliskiego sądu. - Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił, iż będąc funkcjonariuszem publicznym, podczas czynności prawnej zawarcia związku małżeńskiego, którą prowadził w listopadzie 2015 r. w budynku urzędu gminy nie dopełnił obowiązków w zakresie procedury i formy ceremonii, w ten sposób, że prowadził w/w uroczystość w stanie nietrzeźwości nie mniejszym niż 2,4 promila alkoholu we krwi, czym działał na szkodę pokrzywdzonych – informuje o zarzutach Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Sąd postępowanie umorzył, bo stwierdził, że ślub jest ważny, a więc przestępstwo nie zaistniało. Oskarżyciel skutecznie odwołał się od tej decyzji i sprawa ponownie wróciła do sądu.  W marcu miała odbyć się rozprawa, ale tuż przed jej rozpoczęciem pełnomocnik małżonków poinformował niespodziewanie, że strony doszły do porozumienia, a wójt zadośćuczynił pokrzywdzonym, dlatego złożył wniosek o umorzenie postępowania. Sąd Rejonowy przychylił się do tej prośby, ale prokuratura ponownie złożyła skargę.

Dziś już wiadomo, że Sąd Okręgowy uwzględnił zażalenie oskarżyciela i zlecił sądowi pierwszej instancji merytoryczne rozpatrzenie sprawy.  Sylwiuszowi Jakubowskiemu grozi do 3 lat pozbawienia wolności.  

 AW, MIK, zdjęcie arch. 

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/