Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 wrzesień 2021 Godzina:
imieniny: Kosma, Damian

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Starszy pleszewskiego cechu podsłuchiwał współpracowników? Pozbawiono go wszystkich funkcji

Podsłuchiwał. Jak długo, kogo i dlaczego - tego prezes Izby Rzemieślniczej w Kaliszu nie mówi. Być może nie chce, a być może jeszcze nie wie. Jednak fakt jest taki, że starszy Cechu Rzemiosł Różnych Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Pleszewie założył w siedzibie organizacji urządzenie, dzięki któremu wiedział, o czym rozmawiają jego podwładni. Kiedy sprawa wyszła na jaw został pozbawiony wszystkich funkcji.

Decyzję o odwołaniu starszego cechu rzemiosł różnych z Pleszewie, a równocześnie przewodniczącego komisji egzaminacyjnej w zawodzie murarz/tynkarz i ławnika w komisji betoniarz, podjął zarząd Izby Rzemieślniczej w Kaliszu. Ten został zwołany przez prezesa Izby po tym, jak sprawa podsłuchu wyszła na jaw. - Jak może człowiek obdarzony zaufaniem, pełniący odpowiedzialny funkcje w Izbie, będący jeszcze szefem swojego cechu, tak się zachować? – pyta retorycznie Szymon Rubik, prezes Izby Rzemieślniczej w Kaliszu.

Tego nie rozumieją też jego współpracownicy, którzy poinformowali nas o sprawie, a zapewne również goście, którzy odwiedzali siedzibę pleszewskiego cechu i niewykluczone, że byli podsłuchiwani. Nie uzyskaliśmy informacji, kiedy urządzenie zostało zamontowane oraz w jakim celu. Z rozmowy z prezesem Izby Rzemieślniczej wynika, że raczej presji, by się tego dowiedzieć, nie ma. - Nie wiemy, jak długo to trwało, ja też bym chciał to wiedzieć, ale po tym fakcie nie chcemy z nim rozmawiać. Na razie jest odwołany z wszystkich funkcji i złożyliśmy jako zarząd informację do Rady Izby i przewodniczącego Rady, by podjąć działania – wyjaśnia Szymon Rubik i dodaje, że urządzenie zostało zdemontowane na oczach dyrektora cechu od razu po ujawnieniu tej sytuacji. 

A podsłuchiwanie jest zabronione. Konstytucja RP przyznaje nam prawo do tajemnicy komunikowania i ochrony prywatności. Używanie podsłuchów, poza pewnymi wyjątkami, podlega karze zgodnie z art. 267 § 2 kodeksu karnego, który stanowi, że:

„Kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem specjalnym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Jednak sprawa nie została zgłoszona organom ścigania. Szymon Rubik wyjaśnił, że rzemiosło nigdy w tego typu sprawach nie korzystało z pomocy policji i prokuratury.

AW, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/