Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 26 lipiec 2021 Godzina:
imieniny: Grażyna, Joachim

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Sąd Najwyższy podjął uchwałę w sprawie nowej KRS. Co z wyrokiem dożywocia dla zabójcy spod Jarocina?

Czy wyrok dożywocia dla Eryka J., który dwa lata temu pod Jarocinem zamordował rodziców swojej byłej narzeczonej, a ją samą ciężko ranił, będzie można podważyć? Takie działania podjął obrońca sprawcy, podnosząc, że w składzie orzekającym zasiadał sędzia, w którego powołaniu uczestniczyła nowa, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa. W czwartek, 23 stycznia na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy.

Od miesięcy toczy się spór, czy nowa, upolityczniona KRS, która ukonstytuowała się w kwietniu 2018 r. została wybrana zgodnie z Konstytucją RP, a co za tym idzie – czy około 500 sędziów, w których powołaniu od tego czasu uczestniczyła zostało powołanych prawomocnie. Wątpliwości te postanowił wykorzystać obrońca Eryka J., który podważył wyrok dożywocia dla swojego klienta. W odwołaniu podniósł m.in., że w składzie orzekającym znajdował się sędzia powołany w procedurze inicjowanej przez nową KRS. W czwartek, 23 stycznia stanowisko w tej sprawie zajęły trzy Izby Sądu Najwyższego: Cywilna, Karna i Pracy – w sumie około 60 sędziów.

Sąd Najwyższy uznał, że sędziowie, w których powołaniu uczestniczyła nowa KRS są nieuprawnieni do orzekania. Jednak dla zachowania względnego porządku wydane przez nich wyroki w sprawach zakończonych do czwartku, mają moc prawną. Według różnych szacunków dotyczy to od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy wydanych wyroków. Także tego, który zapadł  przed kaliskim sądem sprawie zabójstwa pod Jarocinem. W myśl uchwały podjętej 23 stycznia przez Sąd Najwyższy, obrońca Eryka J. nie będzie więc mógł podważać wyroku na podstawie tej przesłanki. Uchwała SN ma zastosowanie tylko dla przyszłych wyroków.

Nie zmienia to jednak faktu, że obrona Eryka J. już wcześniej wniosła apelację, powołując się m.in. na brak dostatecznych badań swojego klienta m.in. w zakresie uzależnień behawioralnych.

Przypomnijmy, chodzi o brutalne zabójstwo, które miało miejsce w marcu 2018 r. w Cerekwicy Starej pod Jarocinem. Pod osłoną nocy 22-letni wówczas Eryk J., uzbrojony w kilka noży, wtargnął do domu swojej byłej, ciężarnej narzeczonej, zamordował jej rodziców, a ją samą i jej siostrę ciężko ranił. Tej samej nocy, przez cesarskie cięcie, na świat przyszedł wspólny syn zabójcy i jego ofiary. Chłopiec został raniony nożem jeszcze w brzuchu matki, zmarł kilka miesięcy później.

W maju ub.r. kaliski sąd skazał Eryka J. na dożywotnie więzienie z możliwością ubiegania się o przedterminowe zwolnienie po 40 latach. Wyrok nie jest prawomocny.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/