Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 23 październik 2021 Godzina:

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Policja ostrzega przed internetowymi oszustami. Kaliszanin stracił 60 tysięcy złotych

Nie ma zysków bez ryzyka, a w tym przypadku ryzyko jest bardzo wysokie! – mówią o inwestycjach w kryptowaluty policjanci. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Kalisza, który skuszony szybkim zarobkiem, przekazał oszustom wrażliwe dane, a ci wyczyścili jego konto.

Inwestycje w kryptowaluty co do zasady są legalne, ale i tak warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Rzekome ułatwienia w inwestowaniu na tych rynkach wykorzystują przestępcy, którzy oferują pośrednictwo w takich inwestycjach. - Podstawową zasadą jest to, że można dużo zyskać, ale też można wszystko stracić – ostrzega policja. - Wyłudzeń dokonują osoby podające się za tzw. brokerów inwestycyjnych – pracowników firm zajmujących się pośrednictwem i doradztwem inwestycyjnym. Firmy te ogłaszają swoje usługi za pomocą reklam w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych. Często również dzwoniąc, oferują pośrednictwo w zakupie kryptowalut.

Należy zachować szczególną czujność w przypadku kontaktu z osobą informującą o możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji w kryptowaluty. Oszuści po dokonaniu zakupu kryptowaluty dla osoby zainteresowanej po krótkim czasie dzwonią do niej i informują o tym, że wartość inwestycji wzrosła kilkukrotnie i aby odebrać zyski należy między innymi zainstalować na komputerze lub telefonie specjalną aplikację dającą możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą kryptowaluty. W taki sposób przejmują dane do urządzenia i wykorzystują zapisane na nich hasła, w tym również te do bankowości internetowej.

- Przykładem tego może być 82-letni mężczyzna powiatu kaliskiego, do którego zadzwonili oszuści informując o tym, że wartość zakupionej wcześniej kryptowaluty wzrosła sześciokrotnie i aby zysk został przekazany, niezbędne jest uzyskanie pewnych danych – informuje podkom. Witold Woźniak, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. - Mężczyzna będąc przekonanym o tym, że przekazywane przez niego informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do sprzedaży posiadanej przez niego kryptowaluty podał je oszustom i w ten sposób przestępcy przejęli kontrolę nad jego komputerem i sukcesywnie wykonywali przelewy z jego konta bankowego. 82-latek stracił ponad 60 tys. zł.

Policja apeluje o ostrożność w tego typu inwestycje, a szczególnie ostrożność w rozmowach z osobami przekonującymi do zainstalowania na komputerach lub telefonach rzekomych aplikacji, poprzez które analityk pomaga w zakupie lub sprzedaży kryptowaluty. - Zainstalowanie tego typu oprogramowań na urządzenia, poprzez które logujemy się do bankowości internetowej może skutkować utratą oszczędności naszego życia – dodaje podkom. Witold Woźniak.

MIK, fot. pixabay.com

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/