Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 21 październik 2021 Godzina:
imieniny: Klemencja, Jakub

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Kryminalne

Po 13 latach odpowie za włamanie. Wpadł dzięki odciskom palców

Policjanci z Komisariatu Policji w Koźminku rozwikłali sprawę włamania sprzed 13 lat! Wówczas nie udało się znaleźć sprawcy, który okradł sklep na ponad 20 tys. zł. Ostatecznie wpadł dzięki zabezpieczonym na miejscu śladom daktyloskopijnym.

Pomógł w tym Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej (AFIS), który służy do gromadzenia i przeszukiwania obrazów linii papilarnych palców rąk i dłoni pobranych od osób podejrzanych oraz niezidentyfikowanych śladów linii papilarnych, zabezpieczonych na miejscach przestępstw w celu identyfikacji osoby. Jak bardzo jest pomocny, przekonali się kaliscy funkcjonariusze.

W 2005 roku doszło do włamania. Jak ustalili policjanci sprawca, po odkręceniu kraty zabezpieczającej drzwi wejściowe, a następnie wyłamaniu w nich zamków wszedł do sklepu spożywczo-przemysłowego, skąd skradł różnego rodzaju artykuły o wartości ponad 20 tys. złotych. - Podczas oględzin na miejscu zdarzenia policjanci zabezpieczyli m.in. odciski linii papilarnych. Ślady wprowadzono do systemu identyfikacji daktyloskopijnej – mówi m. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy kaliskiej policji. - Jednak osoba o takich liniach papilarnych nie była zarejestrowana w systemie. Ostatecznie sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy przestępstwa.

Dla policji umorzenie nie oznacza jednak definitywnego zakończenia sprawy, a jedynie fakt, że na danym etapie postępowania wyczerpały się możliwości wykrycia sprawcy. Na początku stycznia 2018 r. policjanci z Komisariatu Policji w Koźminku otrzymali pozytywną odpowiedź na zapytanie z systemu AFIS. - Okazało się, że wprowadzone 13 lat temu do bazy danych linie papilarne odpowiadają odciskom palców 40-letniego mieszkańca gminy Koźminek, który został zatrzymany w związku z innym włamaniem, którego był sprawcą. Ponowne przeszukanie bazy wykazało, że odwzorowania linii papilarnych odpowiadają zabezpieczonym w 2005 roku śladom – dodaje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz.

Podejrzany został zatrzymany i usłyszał już zarzut kradzieży z włamaniem. Grozi mu kara do 10 lat więzienia.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/