Kryminalne - Fakty Kaliskie

kontrast:
wielkość czcionki:
A- A+
Dzisiaj jest: 25 czerwiec 2021 Godzina:
imieniny: Lucja, Albrecht

Wyszukiwarka

Formularz kontaktowy

Skontaktuj się z nami

Top 1

Top 2

Top mały 1

Top maly 2

Kryminalne

Oskarżony o pedofilię ksiądz Arkadiusz H. skazany!

Wyrok 3 lat bezwzględnego więzienia usłyszał 8 marca ksiądz Arkadiusz H., oskarżony o wykorzystywanie seksualne dziecka – dziś już dorosłego mężczyzny. Duchowny ma też 10-letni zakaz kontaktu i pracy z dziećmi i młodzieżą. Księdzu, który był jednym z antybohaterów filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”, groziło do 12 lat pozbawienia wolności. Prokurator chciał 6 lat za kratami, obrona – kary 1,5 roku w zawieszeniu na 5 lat.

Ks. Arkadiusz H. ostatnio był kapelanem w kaliskim szpitalu, a wcześniej pełnił posługę w jednej z pleszewskich parafii. To tam miał się dopuszczać przestępstw seksualnych, za które trafił po latach na ławę oskarżonych.

Szokującą prawdę ukrywaną przez Kościół, ujawnili bracia Tomasz i Marek Sekielscy, którzy w filmie „Zabawa w chowanego” opowiedzieli m.in. historię synów organisty, wykorzystywanych seksualnie przez Arkadiusza H. Przed sądem jako strona występował młodszy z nich, Bartłomiej P., choć pokrzywdzonych, o których wiadomo było znacznie więcej. Prokuratorskie śledztwo wykazało, że ponad 20 lat temu ofiarą księdza padło jeszcze sześć innych osób. Ich sprawy jednak przedawniły się.

Przyznał się i przeprosił

Proces księdza rozpoczął się 2 marca przed pleszewskim sądem i trwał zaledwie dwa dni. Ks. Arkadiusz H. przyznał się do zarzutów i przeprosił Bartłomiej P. – dziś już dorosłego mężczyznę, a wtedy 9-letniego chłopca.  Przed sądem duchowny stwierdził, że to ludzka słabość pchnęła go do wykorzystywania dziecka. – Wnoszę o braterskie pojednanie, jeśli jest to możliwe ze strony osoby pokrzywdzonej – powiedział.

Bezwzględne więzienie

W poniedziałek, 8 marca o godz. 13.00 sąd ogłosił wyrok. Ks. Arkadiusz H. został skazany na 3 lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz kontaktowania się i pracy z dziećmi i młodzieżą. Wyrok jest nieprawomocny.

Właśnie kary, a nie tylko przeprosin, co do których szczerości mają wątpliwości, oczekiwali pokrzywdzeni bracia - synowie organisty. Czy są usatysfakcjonowani z wyroku? W sądzie jest nasza reporterka – wkrótce więcej informacji.  

Podczas wcześniejszych rozpraw nie ukrywali natomiast rozczarowania postawą Kościoła katolickiego, który ich zdaniem robi ciągle zbyt mało, aby rozliczać księży pedofilów. Jak pokazał film Sekielskich „Zabawa w chowanego”, raczej ukrywał takie przypadki, a sprawa ks. Arkadiusza H. jest najlepszym tego przykładem. Biskup kaliski Edward Janiak, który w odpowiedzi na skargi ofiar miał przenosić duchownego z parafii do parafii, po emisji filmu został usunięty z diecezji przez papieża Franciszka i wkrótce potem przeszedł na emeryturę. W ubiegłym tygodniu, gdy ruszył proces księdza, diecezja na swojej stronie przeprosiła jego ofiary.

MIK, fot. arch.

Inside Max P

Inside 2

Kategorie P

3R

4R

Poziomy Bottom

5R

Google Ads

Redakcja portalu

https://www.facebook.com/faktykaliskiepl

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor prowadzący
Anna Miklas-Pęcherz 

Redakcja telewizji

Oglądaj nas na kanale 232 i/ lub 140 

Multimedia Polska/ Vectra oraz na kanale YT

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 573 950 125
e-mail: media@fundacja-reakcja.pl

Redaktor naczelna
Agnieszka Gierz

Fundacja Reakcja

Nadawcą Telewizji Kalisz 

i wydawcą portalu faktykaliskie.pl jest Fundacja Reakcja

Kalisz, ul. Śródmiejska 36
tel. 607 942 977
e-mail: biuro@fundacja-reakcja.pl

Prezes fundacji
Marcin Spętany

https://www.fundacja-reakcja.pl/